Wtorek, 5 grudnia 2023. Imieniny Kryspiny, Norberta, Sabiny

Działania społeczne projektu rewitalizacyjnego - odbyło się kolejne spotkanie robocze

2020-03-10 12:12:14 (ost. akt: 2023-02-10 10:48:45)

10 marca w Urzędzie Miasta odbyło się spotkanie robocze w ramach działań społecznych projektu rewitalizacyjnego. Miasto Malbork od ponad dwóch lat realizuje projekt, który zmienia nie tylko przestrzeń miejską, ale także świadomość i wrażliwość społeczną mieszkańców.

Miasto Malbork od ponad dwóch lat realizuje projekt, który zmienia nie tylko przestrzeń miejską , ale także świadomość i wrażliwość społeczną mieszkańców.

Jednym z zadań wpisanych w Lokalny Program Rewitalizacji na lata 2017-2023 jest przeprowadzenie kampanii edukacyjnej dla młodzieży i mieszkańców obszaru rewitalizacji budującej poczucie bezpieczeństwa i odpowiedzialności.

Zakres działań obejmuje kampanię edukacyjną dotyczącą przemocy i profilaktyki uzależnień w rodzinie, działań wpływających na zmniejszenie liczby wykroczeń najbardziej uciążliwych w przestrzeni publicznej, savoir vivre w obecności osoby niepełnosprawnej, bo wielu z nas chciałoby we właściwy sposób zwracać się do osób z niepełnosprawnością, ale nie ma wystarczającej wiedzy i boi się zapyta. Wśród tematyki pojawił się także problem hejtu wśród młodzieży, depresji, samobójstw oraz mowy nienawiści.
- Chcielibyśmy przy współpracy z instytucjami i organizacjami pozarządowymi, które na co dzień zajmują się tą tematyką zaprosić młodzież malborskich szkół podstawowych i średnich na cykl ciekawych spotkań z ekspertami i fachowcami w tym obszarze - mówi Anna Olkowska-Jacyno, specjalista ds. rewitalizacji.
Było to pierwsze robocze spotkanie, podczas którego podzieliliśmy się wiedzą i doświadczeniem niezbędnym do zbudowania wspólnych działań. Licznie przybili zaproszeni goście świadczą o tym, że tematy są bardzo ważne i należy je podjąć w sposób zintegrowany. Do współpracy zostali zaproszeni: Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Centrum Profilaktyki i Terapii Uzależnień, Komenda Powiatową Policji, Straż Miejska, Środowiskowy Dom Samopomocy, służba więzienną, prokuratura, kuratorzy sądowych, placówki oświaty i organizacje pozarządowe.

Jednym z miejsc odbywania się prelekcji byłaby historyczna wieża ciśnień, wyremontowana dzięki środkom z projektu rewitalizacyjnego. Ciekawe miejsce, połączone z możliwością zwiedzania po spotkaniu edukacyjnym dla młodzieży będzie lekcją historii połączoną z edukacją społeczną.

Rozszerzenie współpracy w takim partnerstwie stworzy dodatkowe możliwości edukacyjne, szczególnie dziś, gdy coraz bardziej widoczne są problemy zaniedbań rodzicielskich, braku więzi, zagrożeń dla rodziców jaki i dzieci doświadczających kryzysu w rodzinie.

http://m.82-200.pl/2023/02/orig/beznazwy-1-9066.jpg