Poniedziałek, 22 kwietnia 2024. Imieniny Łukasza, Kai, Nastazji

Relacja z Dnia Otwartego w malborskiej piątce

2020-03-06 10:16:03 (ost. akt: 2020-03-06 10:31:44)

W środę 4 marca 2020 roku w Szkole Podstawowej nr 5 w Malborku został zorganizowany Dzień Otwarty pod hasłem „W zaczarowanym ogrodzie Piątaszka”. Dzieci i rodziców, którzy przyszli do placówki, witały je Pani Dorota Jukowska i Monika Piskozub.

Panie rozdawały dzieciom kolorowe karty - mapy, na których zaznaczone było pięć zaczarowanych zakątków ogrodu. Kolory oznaczały drużyny, które utworzyły przybyłe dzieci. Każda drużyna miała swojego przewodnika - Panie: Agatę Rojek, Katarzynę Bułę, Agnieszkę Polak, Panią Monikę Kacperską, Joannę Evenden.

Dzieci i rodzice zebrali się w auli. Dyrektor szkoły Elżbieta Sumowska opowiedziała zgromadzonym o szkole, innowacjach, wizji i misji naszej placówki. Następnie każdy przewodnik zaprosił swoją drużynę do zwiedzania różnych zakątków szkoły - w każdym czekały na dzieci niespodzianki i zadania. Mali odkrywcy wraz z rodzicami odwiedzili następujące miejsca.

• „ Laboratorium smerfów” - uczniowie klas 7 i 8 pod kierunkiem Pani Anny Szynaki oczarowali przybyłe dzieci niesamowitymi doświadczeniami. Każde dziecko ubrało się w fartuch i założyło specjalne ochronne okulary. Gdy wszyscy byli już gotowi dzieci rozpoczęły swoją przygodę. Podczas spotkania zobaczyły następujące tajemniczo brzmiące doświadczenia: „Sztywna piana”, „Lampa lawa”, „Kociołek Gargamela”, „Światła w ogrodzie”, „Tęczę z warzyw”, „Chemiczne jojo”, „Uciekający pieprz”, „Lokomotywę do zamku Gargamela”. Niektóre z tych doświadczeń z pomocą uczniów klas 7 i 8 wykonały same dzieci.
• „ Kreatywni ogrodnicy”- przewodnikiem w tym zakątku były Panie: Monika Arent, Anna Jarzynka, Bożena Kalinowska - Sawicka. Mali ogrodnicy wykonali kolorowe opaski, które ozdobili owocami, wyklejali plasteliną lub kolorowali przygotowane obrazki, a także wyklejali kaszą lub solą owoce i warzywa.
• „ Spiżarnia łasuchów”- w tym zakątku dzieci i rodziców przywitały Panie: Gabriela Partyka, Magdalena Nadolska, Justyna Kujawa, Anna Bajur. Dzieci samodzielnie przygotowywały zdrowe desery ze świeżych owoców i owocowych galaretek. Wysłuchały także kilku porad dotyczących zdrowego odżywiania przygotowanych przez przebrane w owoce i warzywa uczennice klasy 4a. Dzieci jak zaczarowane słuchały o zaletach owoców i warzyw.
• „W zdrowym ciele-zdrowy duch”- nauczyciele wychowania fizycznego – Iwona Pałka, Jan Ochociński, Aldona Jaroszewska przygotowali dla dzieci szereg zadań - rzuty do celu, tor przeszkód, tunele, ścieżki sensoryczne, równoważnie. Uczestnikom sportowych zmagań towarzyszyły uczennice starszych klas.
• „ In the garden” - Pani Monika Gierszewska i Małgorzata Szumska zaprosiły dzieci w niezwykłą podróż po ogrodzie w języku angielskim. Dzieci poznały nazwy stworzonek mieszkających w ogrodzie: butterfly (motyl), ladybird (biedronka), spider (pająk), frog (żaba). Uczestnicy spotkania przywitali się i przedstawili Paniom po angielsku. Dzieci odważnie i z zaciekawieniem uczestniczyły w kolejnych przygotowanych przez Panie zadaniach: odkrywanie fragmentów stworzonek ogrodowych na tablicy multimedialnej, szukanie ukrytych żyjątek w sali, naśladowanie ich ( Fly like a butterfly! Jump like a frog! Climb like a spider!). Po wykonanu wszystkich zadań każdy otrzymał medal z wizerunkiem maskotki szkoły, witającej dzieci” „Welcome to my school!”

Gdy wszystkie grupy odwiedziły zaczarowane zakątki, dzieci i rodzice ponownie zebrali się w auli. Wszyscy wspólnie wysłuchali przygotowanych przez uczniów naszej szkoły piosenek. Klasa 2a zaprezentowała się w piosence pod tytułem „Podajmy sobie ręce”. Dzieci do występu przygotowały Panie Sylwia Wdowicz i Magdalena Marcinkiewicz. Natomiast zespół wokalny naszej szkoły zaśpiewał dla naszych małych odkrywców i ich rodziców piosenkę pod tytułem „Przyjaźń”. Dziewczynki do występu przygotowała Pani Edyta Włodarczyk.

Spotkanie na auli wzbogacił występ wysportowanych dziewcząt, które zaprezentowały się w układach na stepach, a potem zaprosiły wszystkie dzieci do wspólnego tańca „Czekolada”. Nad dziewczynkami czuwała i do występu przygotowała Pani Sabina Orłowska.

Część artystyczną na auli poprowadziły uczennice: Maja Kędroń oraz Hanna Borowska.

- Radość, błyszczące oczy oraz wypieki na twarzach dzieci świadczyły o kreatywnie i miło spędzonym popołudniu w zaczarowanym ogrodzie Piątaszka. Przy wyjściu ze szkoły na naszych gości czekał „witaminowy stragan”. Pani Agata Serzysko i Beata Komoszyńska obdarowywały dzieci rumianymi jabłuszkami, owocowymi soczkami, balonami i pamiątkowymi plakatami. Dekoracje auli zaprojektowały i przygotowały Panie: Agata Rojek, Monika Kacperska, Sylwia Kapuścińska - Baca. Koordynatorem całego przedsięwzięcia była Pani Karolina Kurapiewicz. Dzieciom i rodzicom dziękujemy za wspólnie spędzony czas i odkrywanie tajników Zaczarowanego Ogrodu Piątaszka. Do zobaczenia – informują organizatorzy.

informacja: Joanna Pichlak, SP nr 5 w Malborku
zdjęcia: archiwum SP nr 5 w Malborku