Niedziela, 3 marca 2024. Imieniny Kingi, Maryna, Tycjana

Zmarła Regina Krzos, ostatnia żyjąca członkini Związku Polaków „Młody Las”

2020-03-04 14:42:33 (ost. akt: 2020-03-04 15:15:04)

Z ogromnym smutkiem informujemy, że 2 marca br. w wieku 92 lat zmarła pani Regina Krzos, ostatnia żyjąca członkini Związku Polaków „Młody Las”, organizacji założonej w czasie II wojny światowej, celem której miała być tajna oświata, podtrzymywanie ducha polskości i przeciwdziałanie germanizacji młodzieży polskiej przywiezionej na roboty przymusowe jak również działalność propagandowa, sabotażowa i wywiadowcza skierowana przeciwko Niemcom.

Pani Krzos była również aktywnym członkiem działającego w Malborku Koła „Młody Las”, uczestniczyła w uroczystościach upamiętniających tą organizację oraz w spotkaniach kombatantów. W 2018 r. w Ratuszu Staromiejskim wraz z członkami Stowarzyszenia i młodzieżą z I Liceum Ogólnokształcącego obchodziła swoje 90 urodziny.

Najszczersze wyrazy współczucia Rodzinie i Bliskim składają burmistrz Marek Charzewski oraz Przewodniczący Rady Miasta Malborka Paweł Dziwosz.


Pogrzeb odbędzie się w piątek, 6 marca br. Msza św. w kościele pw. Zesłania Ducha Świętego w Malborku rozpocznie się o godz. 11.00.

- Pani Regina do końca wspierała działania Stowarzyszenia Społeczno-Kombatanckiego Związku Polaków „Młody Las”, przede wszystkim naszego malborskiego Koła. Była osobą bardzo skromną, ale chętnie dzieliła się swoimi przeżyciami. Opowiadała niezwykle ciekawie, tak, że potrafiła zainteresować nie tylko nas, działaczy, ale również młodzież. Będzie nam jej bardzo brakowało, była ostatnim żyjącym członkiem „Młodego Lasu”. Teraz o pamięć bohaterów tej organizacji musimy zadbać my, spadkobiercy tej trudnej ale jakże ważnej historii. Składam głębokie wyrazy współczucia Najbliższym Pani Reginy - mówi Maria Seibert, prezes malborskiego Koła „Młody Las”.