Czwartek, 25 kwietnia 2024. Imieniny Jarosława, Marka, Wiki

Nowy Konsulat Rzeczypospolitej w partnerskim Kilkenny w Irlandii

2020-03-03 12:49:45 (ost. akt: 2020-03-04 15:46:43)

2 marca br. w Hebron House w naszym partnerskim mieście Kilkenny w Irlandii został uruchomiony nowy Konsulat Rzeczypospolitej. Honorowym Konsulem RP został przyjaciel Polski, a przede wszystkim wielki przyjaciel Malborka, mieszkaniec Kilkenny Murty Brennan.

W uroczystości udział wzięli Ambasador RP w Irlandii Anna Sochańska, burmistrz Kilkenny Cllr.Martin Brett, przedstawiciele władz miasta, Polonia, przedstawiciel Garda Kilkenny oraz media.

Polski Konsulat w Kilkenny jest trzecim konsulatem w Irlandii po Dublinie i Limerick, co jest szczególnym wyróżnieniem dla naszego miasta partnerskiego.

Nowy konsul jest również prezesem Twilight Community Group, stowarzyszenia, które od początku współpracuje z Malborkiem, organizując prawie wszystkie wymiany partnerskie.

Przypomnijmy, że 28 stycznia 2019 r. burmistrz Marek Charzewski oraz przewodniczący RMM Paweł Dziwosz podpisali z przedstawicielami Stowarzyszenia – Martym Brennan i Anną Adamowską - „Kartę Przyjaźni” o wspieraniu partnerstwa pomiędzy naszymi miastami. Dodatkowo deklarację podpisała również ambasador Irlandii Emer O’Connell, która zadeklarowała wsparcie inicjatyw partnerskich.

17 marca br., w Dzień św. Patryka połączmy się symbolicznie z mieszkańcami Kilkenny i całej Irlandii podświetlając na zielono najbardziej charakterystyczny obiekt w centrum miasta czyli Muzeum Miasta Malborka na ul. Kościuszki.

To jednak nie jedyne atrakcje związane z tym świętem. Tradycyjnie już Dzień św. Patryka obchodzony jest po irlandzku w Spiżarni Malborskiej, gdzie w tym czasie królują muzyka oraz klimat i trunki rodem z Zielonej Wyspy.

zdjęcia: archiwum konsulatu