Czwartek, 22 lutego 2024. Imieniny Małgorzaty, Marty, Nikifora

Pomorscy terytorialsi szkolili się z Brytyjczykami

2020-03-02 11:33:09 (ost. akt: 2020-03-02 12:35:00)

Żołnierze brytyjscy przyjechali do Polski żeby uczestniczyć w szkoleniu zintegrowanym 71. i 73. Batalionu Lekkiej Piechoty (blp) 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej (7PBOT).

Przez dwa tygodnie lutego 2020 r. na terenie Strzepcza w powiecie wejherowskim, jedenastu instruktorów z 2nd Batalionu Duke of Regiment Lancaster’s, brało udział w szkoleniu naszych żołnierzy z 71. blp z Malborka i 73. blp ze Słupska. Zaproszeni podoficerowie, pod dowództwem porucznika, wpierw uczestniczyli we wspólnych ćwiczeniach z Polakami aby później, jako instruktorzy, dzielić się z nimi swoją wiedzą i umiejętnościami.

Dzięki takiej formie współpracy można było maksymalnie wykorzystać czas przeznaczony na szkolenie terytorialsów. Nasi żołnierze, pod okiem brytyjskich instruktorów zdobyli nowe umiejętności oraz doświadczenie, które z powodzeniem będą wykorzystywać podczas swojej służby w myśl hasła: „Zawsze gotowi, zawsze blisko”. Okazało się, że zarówno wyposażenie, jaki i metody szkolenia, nie różnią się zbytnio od tych, które mają zastosowanie w sojuszniczej armii. W dodatku, tego typu współpraca była doskonałą okazją do podszlifowania swojego angielskiego.
http://m.82-200.pl/2020/03/orig/3-5572.jpg
Brytyjski regiment to jednostka z ogromną tradycją, jej żołnierze służyli podczas pierwszej i drugiej wojny światowej, a ostatnio wykonywali swoje zadania w trakcie misji w Afganistanie. Na stałe stacjonują w północno-zachodniej Anglii. W zeszłym roku terytorialsi z 7PBOT rozpoczęli współpracę z tą jednostką. W wyniku podjętych działań zorganizowano wspólne ćwiczenia. W planach są kolejne przedsięwzięcia z ich udziałem.

Dowódcą 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej jest kmdr Tomasz Laskowski, były zastępca dowódcy „morskich komandosów” - Formozy. W skład brygady wchodzą obecnie dwa bataliony - 71. Batalion Lekkiej Piechoty z Malborka i 73. Batalion Lekkiej Piechoty ze Słupska. W planach jest utworzenie trzeciego batalionu w Kościerzynie. Docelowo brygada ma liczyć około dwaipół tysiąca żołnierzy, dla których rejonem odpowiedzialności jest województwo pomorskie. Do zadań terytorialsów podczas pokoju należy pomoc miejscowej ludności w usuwaniu skutków klęsk żywiołowych, ochrona przed destabilizacją i dezinformacją. Współpraca z innymi służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo na terenie działania brygady. W trakcie konfliktu – prowadzenie działań we współdziałaniu z wojskami operacyjnymi.

(tekst i foto)
por. Tomasz Klucznik,
oficer prasowy
7. Pomorska Brygada OT