Wtorek, 21 maja 2024. Imieniny Jana, Moniki, Wiktora

Mediacje szkolne i rówieśnicze tematem konferencji Rad Rodziców

2020-02-28 12:17:53 (ost. akt: 2020-02-28 20:56:03)

27 lutego br. w Szkole Łacińskiej już po raz IX odbyła się Konferencja Rad Rodziców Malborskich Szkół. Tym razem gospodarzem spotkania była Szkoła Podstawowa nr 3, a tematem "Mediacje szkolne i rówieśnicze".

Gości - dyrektorów, pedagogów i przedstawicieli Rad Rodziców - powitali dyrektor SP nr 3 Beata Kacprowicz oraz przewodniczący Rady Rodziców Gracjan Kuryłowicz. Obecni byli również Marek Charzewski - Burmistrz Miasta Malborka, Patrycja Wirkus - Inspektor Wydział Edukacji Starostwa Powiatowego w Malborku i Małgorzata Krysik - Naczelnik Wydziału Oświaty Kultury i Sportu w UM Malborka.

Konferencja miała charakter zarówno informacyjny jak i warsztatowy. W pierwszej części o przestępczości młodzieży w powiecie malborskim w 2018 i 2019 r. opowiedzieli Naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji kom. Tomasz Żuchowski oraz asp. Katarzyna Marczyk. Niestety w tym zakresie obserwuje się tendencję zwyżkową.

Grażyna Ratusznik- sędzia i koordynator ds. mediacji w Sądzie Rejonowym w Malborku przekonywała, że pomimo faktu, iż w sądzie stworzone są bardzo dobre warunki do przesłuchiwania dzieci, najlepiej gdyby do tego w ogóle nie dochodziło. Rozwiązaniem mogą być mediacje, ponieważ w wielu przypadkach udaje się pokonać problem bez konieczności ingerencji policji bądź sądu, a to zawsze zostawia ślad w psychice młodego człowieka.

O mediacjach prowadzonych w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Malborku zreferowała pedagog Beata Szymala. Podkreśliła, że przy takim sposobie rozwiązywania problemów nie ma przegranych. Nie jest to z pewnością łatwa droga, nikogo nie można też zmusić do podjęciu tego działania, jednak skuteczność jest naprawdę wysoka a efekty długotrwałe.

Gościem specjalnym konferencji była Katarzyna Stryjek z Gdańskiego Centrum Mediacji Szkolnej i Rówieśniczej, która najpierw wytłumaczyła na czym polegają tego typu mediacje, dla kogo są przeznaczone i jak wybierać mediatorów, następnie przeprowadziła mini warsztaty, z których jasno wynikło, że dzieci i młodzież mają bardzo podobne źródła konfliktów jak dorośli i prawie takie same sposoby radzenia sobie z nimi, niestety w większości wyzwalające negatywne emocje. To oznacza, że dzieci bardzo wnikliwie obserwują dorosłych i przejmują ich zachowania. Dlatego tak ważne jest, aby od najmłodszych lat pokazywać im, jak sobie radzić z konfliktami, jak zachowywać się w stosunku do osób, które nas krzywdzą, ale również jak radzić sobie z poczuciem winy. Mediacje są doskonałym narzędziem wyciszania problemów i wyciągania z nich nauki i wniosków, bo konfliktów nie da się wyeliminować, one zawsze będą, możemy mieć jednak wpływ na to, jak je rozwiążemy.