Poniedziałek, 20 marca 2023. Imieniny Joachima, Kiry, Maurycego

Dwa srebra Kacpra Patoki w Kartuzach

2020-02-24 11:23:46 (ost. akt: 2020-02-24 11:31:44)

Zmienna iluminacja świetlna, piękne medale oraz, co najważniejsze, występ w biegu pokazowym światowej klasy polskich grzbiecistów- Radosława Kawęckiego, Kacpra Stokowskiego oraz Jakuba Skierki, zgromadziły na starcie zawodów w Kartuzach ponad 200 pływaków z 12 klubów. Tak interesujących zawodów nie mogli opuścić też młodzi zawodnicy z Malborka.

W miniona sobotę 22.02.2020r. w Ogólnopolskich Zawodach Pływackich pod nazwą Kaszuby Swim w bardzo silnej stawce zawodników rywalizowała też 15-tka reprezentantów MAL WOPR. Zawody rozpoczęły się od prezentacji najlepszych aktualnie polskich grzbiecistów, którzy uświetnili swoją obecnością sobotnie zmagania młodych pływaków. Szczególnie ciepło witany był Jakub Skierka, który urodził się i wychował właśnie w Kartuzach. Panowie pokonali następnie 100m stylem grzbietowym prezentując wspaniałą technikę. Jak na mistrza przystało, pierwszy ściany pływalni dotknął Radosław Kawęcki, a w chwilę później ci fantastyczni pływacy z wielką przyjemnością rozdawali autografy i pozowali do zdjęć z ich, miejmy nadzieję, następcami.

Tak doskonały początek zawodów z pewnością dodatkowo zmotywował młodych zawodników. W trakcie zmagań padło wiele wartościowych wyników, autorami kilku z nich byli pływacy z Malborka. Dwa srebrne medale wywalczył w Kartuzach dziesięcioletni Kacper Patoka. Na szczególną uwagę zasługuje wynik tego bardzo młodego zawodnika na dystansie 50m stylem dowolnym. Kacper przegrał złoto zaledwie o 0,1s ale czas który uzyskał (34,91s) jest niemal o 2s lepszy od dotychczasowego rekordu życiowego i świadczy o jego fantastycznym poziomie sportowym. Najlepszy wynik punktowy FINA uzyskała natomiast Zuzanna Suska, która dystans 100m stylem dowolnym pokonała w czasie 1:11,56s inkasując 346pkt. Zuza poprawiła swoje rekordy życiowe dwukrotnie i dwukrotnie otarła się o podium zajmując 5 miejsca. Podobne zdobycze wywiózł z Kartuz Dawid Patoka, który pomimo niedawno przebytej choroby, zaliczył dwa nowe rekordy życiowe i także dwukrotnie zajął 5 lokaty. Na wielkie brawa po sobotnich zawodach zasługują ci, którzy z pasją i ambicją walczyli o rekordy życiowe i mogli po powrocie zapisać na swoim koncie nowe wyniki. Po dwa rekordy życiowe wywalczyły; Oliwia Bieniecka, Anna Czerwińska i Karolina Kwitnewska, a po jednym; Olaf Gwiazdowski, Igor Jastrzębski, Agata Kupińska, Jan Pindel, Hania i Antoni Rozalewicz oraz Olivia Sawicka. Nowych „życiówek” nie udało się wywalczyć Patrykowi Grossowi i Michalinie Zielskiej ale popłynęli oni na poziomie swoich najlepszych wyników, a Michalina zajęła 5 i 6 miejsce w swoich występach indywidualnych.

Minione zawody w Kartuzach przysporzyły młodym zawodnikom wielu emocji. Występ najlepszych polskich pływaków w małej kaszubskiej miejscowości, na malutkiej pływalni, pozwala marzyć każdemu młodemu sportowcowi w to, że i on może kiedyś posłuchać Mazurka Dąbrowskiego stojąc na najwyższym stopniu podium.