Sobota, 9 grudnia 2023. Imieniny Anety, Leokadii, Wiesława

Projekt „Malbork na + - działania społeczne” jako przykład dobrych praktyk

2020-02-10 11:10:49 (ost. akt: 2020-02-10 11:19:04)

Projekt rewitalizacyjny „Malbork na „+”- działania społeczne” współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego został wybrany przez Urząd Marszałkowski województwa pomorskiego do promocji jako przykład dobrych praktyk. Informacja na temat jego realizacji będzie promowana przez Instytucje Zarządzającą w mediach społecznościowych, stronach internetowych, jak również w ramach organizowanych konkursów i plebiscytów.

Jako uzupełnienie działań w drugiej połowie roku przygotowany zostanie także folder, w którym Urząd Marszałkowski chce pokazać skalę zmian jakie zaszły dzięki wsparciu unijnemu, ukazując najciekawsze projekty z naszego regionu wraz z historią ich uczestników, wśród których znajdzie się także malborski projekt. Bohaterzy najciekawszych historii, którzy mieli odwagę na zmiany w swoim życiu, których opowieść może stać się inspiracja dla innych zostaną nagrodzeni przez Urząd Marszałkowski.

Przypomnijmy:
Projekt „Malbork na „+”- działania społeczne” rozpoczął się w 2019 r. Skierowany jest do dzieci, młodzieży i rodzin z obszaru rewitalizacji, które objęto wsparciem specjalistycznym, poradnictwem, pracą podwórkową oraz zajęciami z rozwoju kompetencji kluczowych, wzmacniających więzi rodzinne. Dzięki powiązaniu z projektem inwestycyjnym w pierwszej kolejności przygotowano pomieszczenia i warunki na realizację działań społecznych. Zajęcia odbywają się w dwóch, ponad 100- letnich budynkach. Pierwszy z nich na ul. Sienkiewicza 43 - dawna kaplica ewangelicka - został przystosowany na realizację zadań placówki wsparcia dziennego w formule pracy opiekuńczej i specjalistycznej oraz Poradni Rodzina. Jest to przestrzeń dla dzieci w wieku 7-12 lat. Drugim budynkiem jest pochodząca z 1905 roku wieża ciśnień, która powstała w ramach założenia wodociągów w mieście, a do dnia dzisiejszego przetrwała w niezmienionym kształcie. Czterokondygnacyjny obiekt został zaadaptowany min. na realizację zadań placówki wsparcia dziennego w formule pracy podwórkowej z punktem dla streetworkerów i partyworkerów oraz klubem dla młodzieży w wieku 13-19 lat. Na najwyższym poziomie znajduje się punkt widokowy z którego można podziwiać Żuławy. Obydwie placówki przystosowane są dla osób niepełnosprawnych. Projekt realizowany jest przez Miasto Malbork (MOPS) w partnerstwie ze Związkiem Harcerstwa Polskiego Chorągiew Gdańska.

- W projekcie „Malbork na „+”- działania społeczne uczestniczę z dwiema córkami-Kornelią i Amandą - mówi Pani Karolina Sarnowska. - Jest to placówka do której chętnie przychodzę. Dzieci mogą tu odrobić lekcje, bawić się, zjeść ciepły posiłek, porozmawiać i pobyć ze sobą. W placówce Stacja Malbork „+” korzystamy także ze wsparcia pani pedagog i psycholog. Zawsze można liczyć na ich pomoc i fachową radę. Wychowawcy Pani Irena i Pan Jerzy troszczą się, aby dzieciom nie działa się żadna krzywda, wspierają także w wyjazdach do kina, teatru, na obozy letnie i zimowe. Miejsce takie jak nasza świetlica powinno funkcjonować, bo to zbliża rodziny, a życie ich zmienia się na plus.

- Wybór działań społecznych w projekcie rewitalizacyjnym nie był przypadkowy. Przystępując do projektu sporządzono w Malborku analizę zapotrzebowania na usługi społeczne. Kryteria społeczne pokazały zróżnicowanie i wskazały obszary kryzysowe, które wymagały różnorodnych działań i wsparcia - mówi Anna Olkowska-Jacyno specjalista ds. rewitalizacji. - Bogata oferta przygotowana w projekcie „Malbork na „+”- działania społeczne” bardzo pozytywnie została odebrana przez naszych uczestników. Dlatego zależy nam na zwiększeniu działań społecznych oddziałujących na korzyść kompleksowej realizacji oraz wzmocnieniu trwałości projektu służącego rodzinom i ich wsparciu. Szczególnie dziś, gdy coraz bardziej widoczne są problemy zaniedbań rodzicielskich, braku więzi, zagrożeń dla rodziców jaki i dzieci doświadczających kryzysu w rodzinie. Wsparcie zaproponowane w projekcie buduje relacje i jest ważne, niezależnie od wieku w jakim jesteśmy.