Sobota, 22 czerwca 2024. Imieniny Pauliny, Sabiny, Tomasza

Zmarł Zasłużony dla Miasta Malborka ks. Henryk Liszewski

2020-01-15 09:48:52 (ost. akt: 2020-01-16 12:41:35)

14 stycznia br. w wieku 85 lat zmarł ks. Henryk Liszewski, który przez wiele lat czynił posługę duszpasterską w parafii św. Urszuli Ledóchowskiej. W 2012 r. Rada Miasta Malborka przyznała mu tytuł „Zasłużony dla Miasta Malborka” za zaangażowanie w zakresie religijnej i patriotycznej współpracy z wieloma organizacjami i zakładami pracy oraz kreatywność i życzliwość w posłudze duszpasterskiej na rzecz społeczeństwa malborskiego.

Burmistrz Miasta Malborka oraz Przewodniczący Rady Miasta Malborka składają najszczersze wyrazy współczucia Rodzinie, Bliskim i Przyjaciołom.

W uzasadnieniu do Uchwały o przyznaniu tytułu czytamy:

„Ks. Henryk Liszewski urodził się 20.09.1935 r. w Skrwilnie. Pochodził z wielodzietnej rodziny. Ojciec był kierowcą zawodowym i walczył o niepodległość Polski u boku generała Władysława Sikorskiego. Matka była gospodynią domową troszczącą się o 11 osobową rodzinę. W domu panowała atmosfera religijna o tradycjach patriotycznych.

W poszukiwaniu lepszego życia zaraz po wojnie rodzina państwa Liszewskich przeniosła się do Malborka. W roku 1953 ks. Henryk otrzymał świadectwo maturalne w Liceum Ogólnokształcącym im. H. Sienkiewicza w Malborku. Po maturze wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Siedlcach.

11.06.1960 r. ks. Henryk otrzymał świecenia kapłańskie. W diecezji siedleckiej ks. Henryk Liszewski przez wiele lat pracował jako katecheta i kaznodzieja. Pełnił też funkcję dziekana. W czasach komunistycznych za nauczanie religii i głoszenie kazań był szykanowany przez UB.

W roku 1978 jako rencista ks. Henryk wrócił do Malborka. Pracował dalej jako katecheta w szkołach podstawowych nr 2 i nr 9. Był lubiany przez młodzież. Cieszył się opinią dobrego spowiednika i misjonarza.

Od początku pracy w Malborku ks. Henryk angażował się w formacje religijne i patriotyczne mieszkańców Malborka. Był duszpasterzem: NSZZ „Solidarność”, Kolejarzy, Emerytów, Przewodników Muzeum Zamkowego w Malborku, Spółdzielni Mieszkaniowej, Amazonek, Szkół Podstawowych nr 9 i nr 2, Polskiego Związku Niewidomych. Za wieloletnią owocną pracę i życzliwą współpracę od wszystkich organizacji otrzymywał liczne podziękowania, listy gratulacje i wyróżnienia.”

Uchwała Rada Miasta Malborka o nadaniu ks. H. Liszewskiemu tytułu „Zasłużony dla Miasta Malborka”.