Wtorek, 27 lutego 2024. Imieniny Gagrieli, Liwii, Leonarda

Przełożony Koncert Jubileuszowy Balbin odbędzie się 1 lutego!

2020-01-07 10:02:32 (ost. akt: 2020-01-23 08:32:25)

Koncert Jubileuszowy z okazji 35-lecia Balbin i pracy artystycznej Marii Seibert to jeden z głównych punktów 28. Festiwalu Boże Narodzenie w Sztuce. Niestety, ze względu na nieprzewidziane okoliczności, nie odbył się, jak planowano 28 grudnia 2019 r., ale musiał zostać przełożony na późniejszy termin. Organizatorem koncertu jest Malborskie Centrum Kultury i Edukacji, współorganizatorami Urząd Miasta Malborka oraz Muzeum Zamkowe w Malborku.

Już wiadomo, że Koncert Jubileuszowy Balbin odbędzie się 1 lutego 2020 r. o godz. 17.00 w MZM Karwan. Na wejście obowiązywać będą wszystkie zaproszenia i wejściówki na pierwszy termin.

Koncert odbędzie się przy muzyce na żywo - kierownikiem zespołu jest Adam Lemańczyk. Zarówno on jak i pozostali instrumentaliści współpracują z Marią Seibert i Balbinami od wielu lat, towarzysząc zespołowi przy wielu muzycznych przedsięwzięciach.

- Jest mi bardzo przykro, że nasz jubileusz nie odbył się w zaplanowanym terminie. Niestety, nie wszystko da się zaplanować i przewidzieć. Kilka dni wcześniej zmarła moja mama, dlatego przełożony koncert chciałam dedykować również jej, bo to dzięki niej jestem kim jestem i robię to, co kocham. Nowy termin Koncertu Jubileuszowego to 1 lutego o godz. 17.00 w Karwanie. Moje dawne i obecne Balbiny zaśpiewają przy muzyce na żywo i mam nadzieję, a właściwie jestem pewna, że sprawią Państwu wielką przyjemność ze słuchania. Zapraszam serdecznie! – mówi jubilatka i organizatorka koncertu, Maria Seibert.

Wcześniej Maria Seibert tak zapraszała na jubileusz:

- 35 lat to szmat czasu. Nawet nie wiem, kiedy minęły. Z niecierpliwością i wzruszeniem czekam na nasz jubileuszowy koncert, gdzie spotkam się z moimi kochanymi Balbinami z poprzednich a nawet pierwszych składów. Postaramy się przygotować piękny program, tak aby nie tylko publiczność była zachwycona, ale przede wszystkim, aby było to ogromne przeżycie dla wykonawców. Cieszę się, że będziemy śpiewać do muzyki na żywo, zaprosiliśmy wspaniałych instrumentalistów pod kierunkiem Adama Lemańczyka, którzy nigdy nam nie odmawiają i za to im bardzo dziękuję. Jestem prawdziwą szczęściarą, udaje mi się realizować niemal wszystkie moje marzenia artystyczne. Czasami czekam na realizację dłużej, czasami możliwość przychodzi szybciej. Staram się dążyć zawsze do celu i tego uczę moich podopiecznych. Trzeba w siebie uwierzyć a potem szukać możliwości i nie poddawać się. I oczywiście ciężko pracować. Taka jest moja recepta na sukces. Serdecznie zapraszam na nasz koncert jubileuszowy, w końcu wszystko co robię, robię przede wszystkim dla dzieci i dla malborskiej publiczności. Dziękuję Wam, że jesteście ze mną od 35 lat!

BALBINY i MARIA SEIBERT
„Balbin” w Malborku nie trzeba przedstawiać. Śpiewają na wielu wydarzeniach, organizują własne koncerty i spektakle, również charytatywne, z powodzeniem biorą udział w festiwalach w całej Polsce, zdobywają nagrody na międzynarodowych konkursach na Węgrzech, w Bułgarii, we Włoszech, w Mołdawii, wystąpili w Niemczech, Irlandii, Rosji, na Litwie, we Francji, w Japonii. Są tym samym wspaniałą wizytówką naszego miasta.

Zarówno zespół jak i jego soliści pojawili się w niemal wszystkich muzycznych show telewizyjnych. Przez 14 lat współpracowali z TVP1, gdzie nagrali ponad 200 odcinków programu „Od przedszkola do Opola”, towarzysząc na scenie gwiazdom polskiej estrady i wspierając wokalnie młodych wykonawców. Inne programy to „Szansa na sukces”, „Mam talent”, „Talent za talent”, „Tak to leciało”, „X Factor”, „Droga do Gwiazd”, „Idol”, „Bitwa na Głosy”, „Muzyczna Skakanka”, „Pod Pięciolinią”, „I Ty możesz zostać św. Mikołajem”. Anna Szatybełko zwyciężyła na przykład program „Śpiewaj i walcz” i wystąpiła w Konkursie Debiutów 2010 Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, Paulina Czapla była finalistką „Must Be the Music” a Tadeusz Seibert zajął 3 miejsce w 10 edycji „The Voice of Poland”.

Sukcesy nie przychodzą jednak same. To ciężka praca, regularne próby, często kosztem innych przyjemności. Jednak ten trud się opłaca, ponieważ „Balbiny” to również przygoda życia. Ciągłe doskonalenie warsztatu wokalnego, choreograficznego i estradowego, doświadczenia zdobywane w studiach nagraniowych i telewizyjnych, współpraca ze znaczącymi postaciami polskiej estrady sprawiają, że zespół ciągle się rozwija i plasuje w ścisłej czołówce krajowych zespołów dziecięco-młodzieżowych.

W ciągu trzech i pół dekad w kolejnych składach zespołu śpiewało ponad trzysta osób, zaś obecnie w trzech grupach „Balbinki młodsze”, „Balbinki starsze” i „Balbiny” występuje ponad 30 wokalistów. Nie można też nie wspomnieć o zespole „Airam”, który wprawdzie nie śpiewa razem na co dzień, ale jest obecny na wszystkich ważnych „balbinowych” wydarzeniach. To wielka muzyczna rodzina, to radość ze śpiewania, często również sposób na życie, ponieważ wielu wokalistów wykształconych przez Marię Seibert związało się z muzyką zawodowo.

"Balbiny" występują też jako "Cantus Mariae" z repertuarem muzyki dawnej. Zdobywały nagrody na prestiżowym Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej "Schola Cantorum" w Kaliszu, na Międzynarodowym Festiwalu Kultury Dawnej w Malborku, śpiewały również podczas jednej z największych historycznych imprez w Polsce "Oblężenie Malborka".

Jubilatka od kilku lat pracuje również w 1 Liceum Ogólnokształcącym, gdzie z powodzeniem prowadzi zespół „Parafraza”, przygotowując uczniów nie tylko do występów w szkole ale także do udziału w festiwalach. Wielu z nich wystąpiło w „Rock Operze Krzyżacy jr.”.

Maria Seibert to jednak coś więcej niż zespoły. Pierwsze zawodowe doświadczenie zdobyła na stanowisku nauczyciela muzyki, które zajmowała przez dziesięć lat w Szkole Podstawowej nr 1 w Malborku, gdzie założyła zespół i prowadziła jego pierwszy skład. Tam zapoczątkowała comiesięczne koncerty dla uczniów pod hasłem „Mała Akademia Jazzu”, dzięki którym uczestnicy mogli poznać instrumenty, różne rodzaje muzyki oraz utwory znane i mniej znane.

W roku 1992 wraz z „Balbinami” znalazła swoją „przystań” w Młodzieżowym Domu Kultury „Ratusz”– od tego czasu rozpoczyna się jeszcze dynamiczniejszy rozwój zespołu. W 1999 r., została w drodze konkursu wybrana na stanowisko Dyrektora Młodzieżowego Domu Kultury „Ratusz” w Malborku, które zajmował do 2011r. Praca ta umożliwiła jej nie tylko dalsze wykorzystanie i poszerzenie wiedzy z obszarów edukacji, ale także dzięki niej mogła zapoznać się w praktyce z rozwojem kultury naszego miasta.

Pracując w „Ratuszu” bardzo przejęła się losem tzw. „dzieci z ulicy”, które nie mając żadnych możliwości przychodziły tam czując, że ktoś się o nich troszczy. Chcąc ich przekonać do udziału w zajęciach organizowała dla nich darmowe posiłki, przerobiła dwa pomieszczenia budynku na kuchnię i jadalnię, a dzięki współpracy z Zakonem Joannitów i dr Christianem Meylem pozyskała środki na wyposażenie tych sal oraz sponsorów, którzy dostarczali produkty do gotowania.

Maria Seibert pracuje obecnie w Malborskim Centrum Kultury i Edukacji, cały czas działa na rzecz społeczności lokalnej i budowania jej tożsamości. Była między innymi pomysłodawcą uruchomienia zegara i hejnału na Ratuszu Staromiejskim oraz znajdującej się przy nim fontanny.

Zapoczątkowała i organizuje do dnia dzisiejszego wiele cyklicznych imprez w mieście jak np. Międzynarodowy Festiwal Kultury Dawnej „Wspólne Dziedzictwo Kultury”, Konkurs Twórców Polskich „Wielcy Nieobecni”, „Artystyczna Wiosna Młodości”. Organizuje koncerty charytatywne, wspomagając stowarzyszenia działające na rzecz potrzebujących.

Maria Seibert jest również przewodniczącą Stowarzyszenia Społeczno-Kombatanckiego "Młody Las", Zarząd Oddziału w Malborku. Trudną powojenną historię Malborka propaguje przede wszystkim wśród uczniów szkół, których zaprasza na spotkania z kombatantami i na uroczystości. Organizuje wspólne imprezy, festyny, koncerty. Dla nich to prawdziwa żywa lekcja historii.

Za swoją działalność otrzymała wiele wyróżnień, jednym z najważniejszych jest tytuł Zasłużony dla Miasta Malborka, przyznany jej przez Radę Miasta Malborka w 2015 r.