Czwartek, 26 stycznia 2023. Imieniny Lutosława, Normy, Pauliny

ZUS: Platforma Usług Elektronicznych

2020-01-02 11:50:09 (ost. akt: 2020-01-02 11:50:18)

Jesteś ubezpieczony w ZUS i potrzebujesz dokumentu z danymi z Twojego konta? Teraz możesz utworzyć go samodzielnie i przekazać do instytucji, która tego od Ciebie oczekuje.

Nowe udogodnienie na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE) pozwala na samodzielne tworzenie elektronicznych dokumentów z wybranymi danymi z konta. W taki sposób można na przykład utworzyć dokument z informacją o aktualnych zgłoszeniach do ubezpieczeń, wysokości podstawy wymiaru składek, przerwach w pracy, lub członkach rodziny zgłoszonych do ubezpieczenia zdrowotnego.
Dotychczas, jeżeli ubezpieczeni, potrzebowali tego typu potwierdzenia z danymi z ZUS, żeby np. przedstawić je w urzędzie czy w banku, najpierw musieli złożyć wniosek. Teraz sami mogą utworzyć potrzebny dokument, potwierdzony elektroniczną pieczęcią ZUS. Jest to dowód, że dokument został utworzony w systemie informatycznym ZUS. Dokument można zapisać w formie pliku PDF, XML lub wysłać na dowolny adres e-mail. Taka wysyłka jest rzecz jasna odpowiednio zabezpieczona.

Przedstawiciel instytucji, w której przedsiębiorca złoży takie samodzielnie przygotowane potwierdzenie, będzie mógł je zweryfikować on-line w udostępnionej przez ZUS wyszukiwarce. Każde potwierdzenie zawiera dane, które pozwalają na jego jednoznaczną identyfikację: unikatowy numer (znak), datę utworzenia oraz identyfikator ubezpieczonego. Aby potwierdzić autentyczność dokumentu, należy podać te dane, po czym wyświetli się jego zawartość.