Czwartek, 13 czerwca 2024. Imieniny Antoniego, Gracji, Lucjana

Rock Opera Krzyżacy jr. – 6 spektakli przy pełnych salach

2019-12-18 16:10:47 (ost. akt: 2019-12-18 16:46:12)

W piątek (13.12) i w poniedziałek (16.12) na malborskiej i sztumskiej scenie zawitała Rock Opera Krzyżacy jr. w wykonaniu młodzieży z Malborka – głównie ze studia wokalnego Balbiny i 1 Liceum Ogólnokształcącego w Malborku. Spektakl można było zobaczyć aż sześciokrotnie, po 3 razy w zamkowym Karwanie i kino-teatrze Powiśle.

Młodzież występująca w spektaklu przygotowywała się do swojej roli od wielu miesięcy. Prapremiera miała miejsce w czerwcu podczas Międzynarodowego Festiwalu Kultury Dawnej. Widowisko bardzo spodobało się publiczności, nic dziwnego, że tuż po pierwszym przedstawieniu było wiele zapytań o kolejne spektakle. Już wtedy młodzi artyści obiecali powtórzyć go dla szerszej publiczności, nie tylko malborskiej. I słowa dotrzymali.

Na scenie wykonawcy śpiewali, tańczyli i opowiadali. I zrobili to doskonale! Muzykę na żywo zagrali niesamowici instrumentaliści, dzięki którym rockowe brzmienie było naprawdę mocne. Całość dopełniła nowoczesna scenografia - animacja komputerowa przygotowana przy wykorzystaniu grafiki 3D. Śmiało można powiedzieć, że Rock Opera Krzyżacy jr. była wielkim wydarzeniem artystycznym i ogromnym sukcesem wykonawców.

Fabuła musicalu nawiązuje do powieści Henryka Sienkiewicza „Krzyżacy”. Jest to opowieść o wielkiej miłości, ale również o nienawiści, o walce dobra ze złem, o odwadze, honorze i jego utracie. A w tle walka Polski z państwem krzyżackim, bitwa pod Grunwaldem i klęska zakonu. Choć to historia sprzed wielu lat, to poruszane problemy młodych bohaterów są bardzo aktualne.

Rock Opera Krzyżacy jr. to przepiękne widowisko. Młodzież ponownie zaskoczyła talentem, artystyczną dojrzałością i profesjonalizmem. Miała trudne zadanie – trzy występy w ciągu jednego dnia, ale radość i ekscytacja, że mogą pokazać swoje przedstawianie szerokiej publiczności, były wystarczająca motywacją do ciężkiej pracy. Nagrodą były pełne sale i niesamowity odbiór zarówno młodzieży jak i dorosłych widzów.

Spektakl oparty jest na przedstawieniu KRZYŻACY ROCK-OPERA, do którego libretto napisał Marcin Kołaczkowski. Autorem muzyki jest Hadrian Filip Tabęcki, a słowa pieśni napisał Jacek Korczakowski.

Malborską wersję widowiska wyreżyserowała Maria Seibert we współpracy z Violettą Jankowiak, Agatą Kujawą i Tadeuszem Seibertem. Libretto zaadoptowały Monika Pozorska i Maria Keńska-Wyszyńska.

Wokaliści:
Patrycja Fabiańska, Sandra Elminowska, Zuzanna Małyj, Marta Orlich, Pola Dzięgiel, Klaudia Laskowska, Julia Jasińska, Natalia Knut, Jolanta Duda

Michał Zdziennicki, Szymon Jarmołowski, Michał Wójtowicz, Kacper Kaniepień, Mikołaj Wierzbicki, Dominik Król, Igor Żarski, Filip Pozorski, Robert Puczka, Filip Jurczak

Narratorzy:
Weronika Kosior, Pola Dzięgiel

Tancerki:
Zuzanna Wąsik, Julia Jurczak, Małgorzata Mirocha, Agata Bernacka

Instrumentaliści:
Jacek Bałchan - piano, Jakub Baran - gitara basowa, Max Matusewicz – perkusja, Daniel Krauze i Marcin Oliński - gitara elektryczna

Fryzury:
uczennice Centrum Edukacji Zawodowej w Malborku pod kierunkiem Karoliny Kalinowskiej i Karoliny Hajdukiewicz

Makijaż:
Agata Szumska, Karolina Raczkowska, Marta Reszka, Pola Dzięgiel, Martyna Ziemińska, Anna Karamon

Inspicjenci:

Natalia Badowska, Marta Reszka, Michał Krawców

obsługa scenografii multimedialnej:
Wiktor Sosnowski, Jakub Lewandowski