Niedziela, 26 maja 2024. Imieniny Eweliny, Jana, Pawła

Muzeum Miasta Malborka przygotowuje witrynę prezentującą historyczne fotografie i slajdy

2019-12-11 11:01:41 (ost. akt: 2019-12-11 11:06:35)

W Muzeum Miasta Malborka trwają prace nad projektem "Marienburg/Malbork - utrwalenie dziedzictwa kulturowego miasta". Główne działanie w projekcie to zabezpieczenie i digitalizacja fotografii i diapozytywów przekazanych do muzeum przez Heimatkreis Archiv Marienburg z Hamburga.

Jeszcze przed końcem tego roku wszyscy zainteresowani będą mogli zapoznać się z treścią nowej strony internetowej, powstającej w ramach projektu, na której znajdzie się ponad 400 obrazów przedstawiających miasto w trzech odsłonach.
W pierwszym dziale znajdą się widoki na miasto sprzed 1945 roku. Drugi dział będzie zawierał zdjęcia przedstawiające miasto zniszczone działaniami wojennymi. W trzecim znajdą się obrazy powojenne do 1988 roku.

- Trzeba pamiętać, że digitalizacja w tym przypadku to nie tylko skanowanie zdjęć czy diapozytywów. W ramach projektu każde jedno zdjęcie i slajd po zeskanowaniu zostaje zarchiwizowane. Trzeba je zmierzyć, opisać, nadać mu numer inwentarzowy i odpowiednio zabezpieczyć. Zabezpieczenie polega na umieszczeniu fotografii i diapozytywów w neutralnych dla eksponatów poliestrowych obwolutach, posiadających atest PAT. Obwoluty umieszczane są w pudłach archiwistycznych posiadających ten sam certyfikat. Proces ten pozwala zabezpieczyć eksponaty na wiele kolejnych lat. - informuje Tomasz Drózda z działu archiwizacji zbiorów Muzeum Miasta Malborka.

Wszystkie materiały do archiwizacji fotografii i diapozytywów zostały zakupione z dotacji projektowej, której wysokość wyniosła 45 tysięcy złotych.
Projekt finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu Kultura Cyfrowa.
http://m.82-200.pl/2019/12/orig/p-38768-1-5332.jpg