Sobota, 19 czerwca 2021. Imieniny Gerwazego, Protazego, Sylwii

Akcje profilaktyczne i społeczne w Branżowej Szkole I stopnia przy ZSP4

2019-12-10 07:32:17 (ost. akt: 2019-12-09 14:55:52)

Młodzież z Branżowej Szkoły I stopnia bierze udział w wielu akcjach związanych z szeroko rozumianą profilaktyką oraz w akcjach społecznych.

Inicjatorem wszelkich działań jest pedagog szkolny Mariola Karaś. Dnia 22.11.2019 r. chętni uczniowie wzięli udział w akcji prozdrowotnej „Rzuć palenie” związanej ze Światowym Dniem Rzucania Palenia.

Młodzież miała okazję skorzystać z badania smokolizerem badającym zawartość szkodliwego tlenku węgla wydychanym powietrzu. Przy okazji odbyły się pogadanki na temat szkodliwości palenia papierosów i e-papierosów oraz biernego palenia. Akcja zorganizowana była we współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną.

Kilka dni później 26.11.2019 r. odbyła się wśród uczniów klas drugich BS I stopnia debata dotycząca cyberprzemocy i bezpieczeństwa w sieci. Debata została zorganizowana przez KPP w Malborku. Policjanci omówili najczęściej występujące formy i rodzaje przemocy z wykorzystaniem sieci i telefonów komórkowych. Rozmawiali z młodzieżą o stalkingu, trolowaniu, hejtowaniu i „mowie nienawiści”. Wizyta policjantów w szkole miała na celu wzrost świadomości uczniów na temat niebezpieczeństw na jakie są narażeni w wirtualnym świecie a także konsekwencji prawnych wiążących się z tematyką cyberprzemocy.

Dnia 29.11.2019 r. uczniowie Branżowej Szkoły I stopnia mieli okazję uczestniczyć w akcji profilaktycznej „Czerwona wstążeczka” związanej ze Światowym Dniem Walki z AIDS. Tego dnia odbył się wewnątrzszkolny konkurs wiedzy na temat HIV/AIDS. Celem konkursu było podniesienie poziomu wiedzy młodzieży na temat zakażeń HIV i choroby AIDS. Poza tym celem było również szerzenie tolerancji oraz pozytywnych postaw wobec osób zakażonych i chorych. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, co oznacza że temat jest dla młodzieży ważny. Akcja „Czerwona wstążeczka odbywała się pod hasłem „ BĄDŹ SOLIDARNY, POKAŻ ŻE NIE JEST CI OBOJĘTNY LOS DRUGIEGO CZŁOWIEKA” W szkole został przygotowany stolik edukacyjny z ulotkami, broszurami dotyczącymi tematyki HIV/AIDS oraz koszyczek , w którym znajdowały sie przygotowane przez uczniów czerwone wstążeczki. Każdy kto chciał, zarówno uczeń, nauczyciel, pracownik szkoły mógł tego dnia przypiąć sobie czerwoną wstążeczkę na znak solidaryzowania się z ludźmi chorymi na AIDS i zarażonymi wirusem HIV. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród uczniów i miała na celu szerzenie tolerancji dla osób chorych i dyskryminowanych. Celem było również zwrócenie uwagi młodych ludzi na problem i jego skalę.

Uczniowie BS I stopnia chętnie uczestniczą również w akcjach społecznych. 18 wolontariuszy w dniach 29.11.-30.11.2019 r. wzięło udział w Świątecznej Zbiórce Żywności w sklepie Netto i Leclerc. Świadczy to zaangażowaniu społecznym młodych osób oraz ich empatii i wrażliwości na los drugiego człowieka.

Dnia 03.12.2019 r. uczniowie BS I stopnia mieli również okazję uczestniczyć w koncercie profilaktycznym „Powiedz nie” Wiesława Błażkiewicza. Ten znakomity muzyk perkusista podczas koncertu uświadomił uczniom jak bardzo zgubne jest picie alkoholu, palenie papierosów i branie narkotyków oraz sięganie po wszechobecne „dopalacze”. Zaznaczył, że nałogi te są dla człowieka wyrokiem śmierci. Poza tym starał się uświadomić uczniom jak ważne są w życiu emocje okazywane innym. Pan Wiesław starał się również zachęcić młodych ludzi do tego, aby odkrywali w sobie talenty. Ta nietypowa lekcja profilaktyki oraz ciągle powtarzane pytanie „Czy warto?” spowodowały, że przekazywane treści trafiały do serc i umysłów młodych ludzi z ogromną siłą. Koncert miał skłonić młodzież do refleksji i podejmowania właściwych decyzji i wyborów życiowych.