Piątek, 9 grudnia 2022. Imieniny Anety, Leokadii, Wiesława

Koncert Jubileuszowy z okazji 35-lecia „Balbin” i pracy artystycznej Marii Seibert

2019-12-09 13:52:34 (ost. akt: 2019-12-09 17:31:17)

Nie możesz zatrzymać żadnego dnia, ale możesz go nie stracić...

Tak mówi chińskie przysłowie i tą maksymą z pewnością kieruje się w swojej artystycznej działalności Maria Seibert, która od 35 lat prowadzi studio wokalne „Balbiny”. Jest instruktorem, nauczycielem, wychowawcą, muzykiem, pasjonatem i przyjacielem dzieci. Potrafi zrealizować każdy, nawet najbardziej nieprawdopodobny pomysł, nikt i nic nie jest w stanie jej zatrzymać. Tak było np. z tournée po Japonii czy dwoma musicalami – „Nasze Radio Ptasie” i „Rock Opera Krzyżacy”.

Rock Operę będzie można zobaczyć już 13 grudnia br. w Malborku w Przyziemiu Karwanu (godz. 10.00, 13.00 dla szkół i 18.00 dla mieszkańców) oraz 16 grudnia w Sztumskim Centrum Kultury w tych samych godzinach.

Trzy tygodnie później, 28 grudnia br. Maria Seibert i „Balbiny” zapraszają na Koncert Jubileuszowy (godz. 17.00, Karwan) z muzyką na żywo, na którym wystąpią obecni i byli członkowie zespołu. Będzie to piękna muzyczna podróż w czasie z ogromną dawką pozytywnych emocji, dobrej muzyki i wspaniałych wykonań. Na koncert obowiązywać będą wejściówki.

Koncert zostanie zorganizowany w ramach Festiwalu Boże Narodzenie w Sztuce.

- 35 lat to szmat czasu. Nawet nie wiem, kiedy minęły. Z niecierpliwością i wzruszeniem czekam na nasz jubileuszowy koncert, gdzie spotkam się z moimi kochanymi Balbinami z poprzednich a nawet pierwszych składów. Postaramy się przygotować piękny program, tak aby nie tylko publiczność była zachwycona, ale przede wszystkim, aby było to ogromne przeżycie dla wykonawców. Cieszę się, że będziemy śpiewać do muzyki na żywo, zaprosiliśmy wspaniałych instrumentalistów pod kierunkiem Adama Lemańczyka, którzy nigdy nam nie odmawiają i za to im bardzo dziękuję. Jestem prawdziwą szczęściarą, udaje mi się realizować niemal wszystkie moje marzenia artystyczne. Czasami czekam na realizację dłużej, czasami możliwość przychodzi szybciej. Staram się dążyć zawsze do celu i tego uczę moich podopiecznych. Trzeba w siebie uwierzyć a potem szukać możliwości i nie poddawać się. I oczywiście ciężko pracować. Taka jest moja recepta na sukces. Serdecznie zapraszam na nasz koncert jubileuszowy, w końcu wszystko co robię, robię przede wszystkim dla dzieci i dla malborskiej publiczności. Dziękuję Wam, że jesteście ze mną od 35 lat! – mówi Maria Seibert.

BALBINY i MARIA SEIBERT
„Balbin” w Malborku nie trzeba przedstawiać. Śpiewają na wielu wydarzeniach, organizują własne koncerty i spektakle, również charytatywne, z powodzeniem biorą udział w festiwalach w całej Polsce, zdobywają nagrody na międzynarodowych konkursach na Węgrzech, w Bułgarii, we Włoszech, w Mołdawii, wystąpili w Niemczech, Irlandii, Rosji, na Litwie, we Francji, w Japonii. Są tym samym wspaniałą wizytówką naszego miasta.

Zarówno zespół jak i jego soliści pojawili się w niemal wszystkich muzycznych show telewizyjnych. Przez 14 lat współpracowali z TVP1, gdzie nagrali ponad 200 odcinków programu „Od przedszkola do Opola”, towarzysząc na scenie gwiazdom polskiej estrady i wspierając wokalnie młodych wykonawców. Inne programy to „Szansa na sukces”, „Mam talent”, „Talent za talent”, „Tak to leciało”, „X Factor”, „Droga do Gwiazd”, „Idol”, „Bitwa na Głosy”, „Muzyczna Skakanka”, „Pod Pięciolinią”, „I Ty możesz zostać św. Mikołajem”. Anna Szatybełko zwyciężyła na przykład program „Śpiewaj i walcz” i wystąpiła w Konkursie Debiutów 2010 Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, Paulina Czapla była finalistką „Must Be the Music” a Tadeusz Seibert zajął 3 miejsce w 10 edycji „The Voice of Poland”.

Sukcesy nie przychodzą jednak same. To ciężka praca, regularne próby, często kosztem innych przyjemności. Jednak ten trud się opłaca, ponieważ „Balbiny” to również przygoda życia. Ciągłe doskonalenie warsztatu wokalnego, choreograficznego i estradowego, doświadczenia zdobywane w studiach nagraniowych i telewizyjnych, współpraca ze znaczącymi postaciami polskiej estrady sprawiają, że zespół ciągle się rozwija i plasuje w ścisłej czołówce krajowych zespołów dziecięco-młodzieżowych.

W ciągu trzech i pół dekad w kolejnych składach zespołu śpiewało ponad trzysta osób, zaś obecnie w trzech grupach „Balbinki młodsze”, „Balbinki starsze” i „Balbiny” występuje ponad 30 wokalistów. Nie można też nie wspomnieć o zespole „Airam”, który wprawdzie nie śpiewa razem na co dzień, ale jest obecny na wszystkich ważnych „balbinowych” wydarzeniach. To wielka muzyczna rodzina, to radość ze śpiewania, często również sposób na życie, ponieważ wielu wokalistów wykształconych przez Marię Seibert związało się z muzyką zawodowo.

"Balbiny" występują też jako "Cantus Mariae" z repertuarem muzyki dawnej. Zdobywały nagrody na prestiżowym Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej "Schola Cantorum" w Kaliszu, na Międzynarodowym Festiwalu Kultury Dawnej w Malborku, śpiewały również podczas jednej z największych historycznych imprez w Polsce "Oblężenie Malborka".

Jubilatka od kilku lat pracuje również w 1 Liceum Ogólnokształcącym, gdzie z powodzeniem prowadzi zespół „Parafraza”, przygotowując uczniów nie tylko do występów w szkole ale także do udziału w festiwalach. Wielu z nich wystąpiło w „Rock Operze Krzyżacy jr.”.

Maria Seibert to jednak coś więcej niż zespoły. Pierwsze zawodowe doświadczenie zdobyła na stanowisku nauczyciela muzyki, które zajmowała przez dziesięć lat w Szkole Podstawowej nr 1 w Malborku, gdzie założyła zespół i prowadziła jego pierwszy skład. Tam zapoczątkowała comiesięczne koncerty dla uczniów pod hasłem „Mała Akademia Jazzu”, dzięki którym uczestnicy mogli poznać instrumenty, różne rodzaje muzyki oraz utwory znane i mniej znane.

W roku 1992 wraz z „Balbinami” znalazła swoją „przystań” w Młodzieżowym Domu Kultury „Ratusz”– od tego czasu rozpoczyna się jeszcze dynamiczniejszy rozwój zespołu. W 1999 r., została w drodze konkursu wybrana na stanowisko Dyrektora Młodzieżowego Domu Kultury „Ratusz” w Malborku, które zajmował do 2011r. Praca ta umożliwiła jej nie tylko dalsze wykorzystanie i poszerzenie wiedzy z obszarów edukacji, ale także dzięki niej mogła zapoznać się w praktyce z rozwojem kultury naszego miasta.

Pracując w „Ratuszu” bardzo przejęła się losem tzw. „dzieci z ulicy”, które nie mając żadnych możliwości przychodziły tam czując, że ktoś się o nich troszczy. Chcąc ich przekonać do udziału w zajęciach organizowała dla nich darmowe posiłki, przerobiła dwa pomieszczenia budynku na kuchnię i jadalnię, a dzięki współpracy z Zakonem Joannitów i dr Christianem Meylem pozyskała środki na wyposażenie tych sal oraz sponsorów, którzy dostarczali produkty do gotowania.

Maria Seibert pracuje obecnie w Malborskim Centrum Kultury i Edukacji, cały czas działa na rzecz społeczności lokalnej i budowania jej tożsamości. Była między innymi pomysłodawcą uruchomienia zegara i hejnału na Ratuszu Staromiejskim oraz znajdującej się przy nim fontanny.

Zapoczątkowała i organizuje do dnia dzisiejszego wiele cyklicznych imprez w mieście jak np. Międzynarodowy Festiwal Kultury Dawnej „Wspólne Dziedzictwo Kultury”, Konkurs Twórców Polskich „Wielcy Nieobecni”, „Artystyczna Wiosna Młodości”. Organizuje koncerty charytatywne, wspomagając stowarzyszenia działające na rzecz potrzebujących.

Maria Seibert jest również przewodniczącą Stowarzyszenia Społeczno-Kombatanckiego "Młody Las", Zarząd Oddziału w Malborku. Trudną powojenną historię Malborka propaguje przede wszystkim wśród uczniów szkół, których zaprasza na spotkania z kombatantami i na uroczystości. Organizuje wspólne imprezy, festyny, koncerty. Dla nich to prawdziwa żywa lekcja historii.

Za swoją działalność otrzymała wiele wyróżnień, jednym z najważniejszych jest tytuł Zasłużony dla Miasta Malborka, przyznany jej przez Radę Miasta Malborka w 2015 r.