Poniedziałek, 22 kwietnia 2024. Imieniny Łukasza, Kai, Nastazji

Akcja edukacyjna „Bezpieczni nad wodą” w malborskich przedszkolach

2019-12-02 10:53:34 (ost. akt: 2019-12-02 10:55:44)

Od początku roku Malborskie WOPR we współpracy z Urzędem Miasta Malborka prowadzi akcję edukacyjną pod hasłem „Bezpieczni nad wodą”, która ma na celu zwiększenie świadomości kąpiących się, a także poprawę umiejętności pływackich mieszkańców Malborka.

Jednym z działań malborskiego WOPR jest coroczna akcja przeprowadzania edukacyjnych pogadanek w malborskich przedszkolach. Zbliżająca się zima i czas odpoczynku są doskonałym powodem do przekazywania najmłodszym zasad bezpieczeństwa. W Malborku trwa właśnie właśnie szeroko zakrojona akcja edukacyjna prowadzona przez Malborskie WOPR, a dotycząca zasad zachowania się w sytuacjach niebezpiecznych. Dwunastka ratowników MAL WOPR odwiedza sześć placówek przedszkolnych po to, by przekazać małym Malborczykom podstawowe zasady bezpieczeństwa w czasie wolnym od zajęć szkolnych. W podróży najmłodszych po bezpiecznych sytuacjach dnia codziennego pomoże książeczka edukacyjna, które otrzyma podczas spotkania każde dziecko. Zebrane są w niej najważniejsze zasady bezpiecznego zachowania się nad wodą ale także w codziennych sytuacjach – ABC, które powinny zapamiętać i stosować zawsze, kiedy spędzają wolny czas.

Zaznajomienie się z tymi zasadami z pewnością pomoże im zachować bezpieczeństwo w czasie wolnym. W trakcie spotkania z ratownikami dzieci nie tylko dowiadują się jak należy zachować się gdy zderzą się z sytuacją niebezpieczną ale mogą także w praktyce, na specjalistycznych fantomach, nauczyć się i przećwiczyć reanimację. Malborscy ratownicy przekazują dzieciom zasady zachowania się w sytuacji gdy dziecko zauważy człowieka potrzebującego pomocy, tłumaczą jak wzywa się pomoc, uczą numerów telefonów do specjalistycznych służb. Co ważne, dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta Malborka, każde dziecko otrzyma drobny, przydatny gadżet (plecak, grę edukacyjną itp.) z numerami ratunkowymi, po to, by jeszcze bardziej utrwaliło te jakże ważne cyfry. Najważniejszym celem wizyt ratowników MAL WOPR w przedszkolach oprócz nabycia umiejętności, jest uwrażliwienie młodych ludzi na właściwe zachowania się w sytuacjach kryzysowych i zwiększenie świadomości jak ważne jest wezwanie pomocy i próba pomocy osobie potrzebującej.

Zainteresowanie i zaangażowanie dzieci jest bardzo duże. Warto dodać, że malborscy ratownicy obejmą swoją akcją blisko 200 najmłodszych mieszkańców naszego miasta, co daje ogromne nadzieje na to, że zasady bezpiecznego zachowania się pozostaną w głowach wielu młodych ludzi.

informacja i zdjęcia: ZSP nr 4 w Malborku