Piątek, 31 marca 2023. Imieniny Balbiny, Kamila, Kornelii

Kurs carvingu nauczycielek ZSP 4

2019-12-02 10:45:43 (ost. akt: 2019-12-02 10:50:17)

Nabywanie nowych umiejętności i kompetencji jest szczególnie ważne w pracy nauczyciela. Stale rozwijające się dziedziny życia, a także jego tempo i zwiększanie atrakcyjności wymusza na wszystkich sięganie wciąż po nowe wyzwania i cele. Nowy cel w swojej karierze zawodowej postawiły sobie nauczycielki Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Malborku, Joanna Parafiniuk i Dorota Kęsicka – Owczarz, które odbyły 10 godzinny kurs carvingu.

Carving jest to sztuka rzeźbienia w owocach i warzywach wywodząca się z Dalekiego Wschodu. Dekoracje z owoców tworzy się bazując na owocach egzotycznych. Dojrzewają one bardzo szybko i stają się soczyste, dlatego najlepszym materiałem dla carvingowca są one wtedy, gdy są niedojrzałe. Są to m. in. wszelkiego rodzaju arbuzy, melony i dynie, a także papaja czy ananas. Ze względu na swoją wielkość są one wdzięcznymi owocami dla początkujących. Do dekoracji z warzyw najczęściej używa się rzodkwi, buraków, różnego rodzaju rzep, brukwi, kabaczka, a także marchwi, selera, kalarepy. Warzywa są zazwyczaj mniejsze od owoców, więc stworzenie pięknej kompozycji z warzyw wymaga już pewnych umiejętności i pewnej wprawy. Warzywa są też dużo twardsze, stąd też wycina się w nich o wiele trudniej i wolniej. Do uzupełnienia gotowych rzeźb lub większych kompozycji stosuje się m.in. kolorowe papryczki chili, pomidorki, liście pora, kolorowych sałat, świeże zioła no i oczywiście świeże owoce. Skomponowanie stołu z owocami zawierającego rzeźby owocowe i warzywne jest nie lada wyzwaniem. Fantazyjnie przygotowane elementy kompozycji trzeba umiejętnie wyeksponować, a później troszczyć się o nie. Najlepszym sposobem zapobiegania wysychaniu eksponowanych dekoracji z owoców jest zraszanie ich lodowatą wodą. Pozwala to dłużej utrzymać wilgotność i jędrność owoców i warzyw.

Kurs carvingu był dla nauczycielek malborskiej mundurówki fantastyczną zabawą, w trakcie której zdobyły nowe wiadomości i umiejętności. Uatrakcyjni to z pewnością zajęcia z młodzieżą w trakcie prowadzonych przez nie zajęć praktycznych. Kurs zorganizowany został w ramach projektu Zostań Zawodowcem.

informacja i zdjęcia: ZSP nr 4 w Malborku