Niedziela, 3 marca 2024. Imieniny Kingi, Maryna, Tycjana

Wystawa retrospektywna malarstwa Janiny Krajewskiej

2019-11-29 13:59:17 (ost. akt: 2019-11-29 14:00:42)

14 grudnia (sobota) od godz. 11 otwarta zostanie wystawa Janiny Krajewskiej, zmarłej w czerwcu malborskiej artystki. Prace zaprezentowane zostaną w Galerii Alternatywnej w Spółdzielni Socjalnej Fabryka Inicjatyw, ul. Grunwaldzka 16-18.

- To będzie duża wystawa, bo zaprezentujemy blisko 100 obrazów naszej niedawno zmarłej koleżanki, artystki i pedagoga Janiny Krajewskiej z Malborka – przyznaje Jacek Albrecht, artysta malarz, pomysłodawca tej retrospektywnej ekspozycji. - Zapraszamy wszystkich, którzy ją znali i lubili na chwilę wspomnień i może okazyjny zakup którejś z prac. Warto, by zajrzeli także wszyscy, którzy w ogóle lubią sztukę.
Wystawę malarstwa Janiny Krajewskiej organizowana jest przez spadkobierców i grupę przyjaciół artystki. Potrwa dwa tygodnie.
Janina Krajewska urodziła się w Warszawie, ale większość życia spędziła w Malborku. Ukończyła Państwowe Liceum Technik Plastycznych w Gdyni-Orłowie. Pracowała jako dekorator wnętrz, instruktor plastyk, pracownik reklamy oraz jako nauczyciel wychowania plastycznego.
- Z malarstwem sztalugowym związana była od dziecka. W swojej twórczości stosowała akwarele, pastele, ołówek, akryl – ale najlepiej „czuła się” w technice olejnej. Tematy obrazów to krajobraz wsi polskiej, kwiaty, martwe natury, architektura, morze – czyli wszystko to, co nas otacza; również temat muzyczny. Powstały również artystyczne reminiscencje podróży do Niemiec, Hiszpanii i Francji. Obrazy Janiny Krajewskiej znajdują się w zbiorach prywatnych w Polsce i Niemczech. Artystka tworzyła ponad 50 lat, była propagatorką kultury poprzez sztukę. Współpracowała z malborskimi ośrodkami kultury – pisali o niej gospodarze wystawy z Malborskiego Centrum Kultury i Edukacji, którą prezentowała Nova Galeria w Szpitalu Jerozolimskim.

Ale jej prace można było również podziwiać w Elblągu, Nowym Dworze Gdańskim, Sztumie i Barlewiczkach.
http://m.82-200.pl/2019/11/orig/wystawa-janina-krajewska-5278.jpg