Niedziela, 26 maja 2024. Imieniny Eweliny, Jana, Pawła

Przewodnicy malborscy świętowali jubileusz 65-lecia

2019-11-25 13:03:16 (ost. akt: 2019-11-25 13:16:20)

W sobotę, 23 listopada br., Stowarzyszenie Koło Przewodników Malborskich obchodziło jubileusz 65-lecia istnienia. Działalność przewodników wpisała się pięknymi zgłoskami w historię nie tylko Muzeum Zamkowego ale również w historię Malborka. Koło rozwija się, zdobywa sukcesy i jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych organizacji przewodnickich w Polsce.

Malbork to miasto turystyczne posiadające niezwykle bogatą historię, architekturę i przede wszystkim zamek - jeden z największych i najpiękniejszych zabytków w Polsce. Co roku padają nowe rekordy frekwencji, wzbogacana jest oferta dla odwiedzających i organizowane kolejne atrakcje. Ale czym byłyby piękne stare zamkowe mury czy spisane w kronikach dzieje, jeśli nie zostałyby odpowiednio pokazane i oprawione opowieścią zawierającą nie tylko suche fakty ale przede wszystkim ciekawą, spójną i przyciągającą uwagę narrację.

Spotkanie rozpoczęło się od wprowadzenia sztandaru i odśpiewania hymnu przewodników z akordeonowym akompaniamentem Bogdana Krauze. Następnie wiceprezesi Iwona Skóra i Krzysztof Rybak przedstawili krótką historię Koła. Przypomnieli, że funkcję prezesa do tej pory pełniło 20 osób, zorganizowano aż 31 kursów dających uprawnienia dla 800 przewodników.

Na uroczystości specjalnymi certyfikatami uhonorowano również najbardziej zasłużonych przewodników, którzy mają za sobą już 30, 40 i 50 sezonów oprowadzania po malborskiej twierdzy.

Gratulacje jubilatom złożyli między innymi zastępca dyrektora MZM Beata Stawarska, były dyrektor Mariusz Mierzwiński, burmistrz Marek Charzewski, Przewodniczący Rady Miasta Malborka Paweł Dziwosz, wicestarosta Waldemar Lamkowski oraz przewodniczący malborskiego oddziału PTTK Bogdan Mąder.

Obchody uświetnił koncert piosenek z Rock Opery Krzyżacy jr. w wykonaniu wokalistów ze studia wokalnego Balbiny i z 1 Liceum Ogólnokształcącego, przygotowanych pod kierunkiem Marii Seibert. Młodzież zaśpiewała piosenki ze spektaklu Rock Opera Krzyżacy jr., tworząc tym samym piękny nastrój w zamkowych murach Karwanu.