Poniedziałek, 22 lipca 2024. Imieniny Magdaleny, Mileny, Wawrzyńca

Zrealizuj marzenia wcielając się do wojska w ramach projektu "Ferie z WOT"

2019-11-14 11:57:48 (ost. akt: 2019-11-14 12:02:43)

Ochotnicy chętni do wstąpienia w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej na Pomorzu mogą już składać wnioski w ramach projektu "Ferie z WOT", który jest prowadzony po raz drugi i skierowany jest do uczniów oraz nauczycieli szkół średnich. Szkolenie zaplanowane jest w ten sposób, by pokrywało się z terminami ferii zimowych na Pomorzy, aby wszyscy zainteresowani mogli wziąć w nim udział bez konieczności rezygnacji ze swoich edukacyjnych czy zawodowych obowiązków. Wcielenie odbędzie się 7-8.12. w Słupsku.

Jeśli marzysz o tym, by zostać żołnierzem, lecz nadal się uczysz i nie chcesz rezygnować ze swoich obowiązków szkolnych, to teraz masz możliwość, by je spełnić. Zrealizuj swoje pragnienia, wcielając się w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej.

Drugi rok z rzędy Wojska Obrony Terytorialnej prowadzą akcję "Ferie z WOT". Jest ona odpowiedzią na zainteresowanie służbą w 5. rodzaju sił zbrojnych nie tylko uczniów szkół średnich, ale również nauczycieli.

Istotą zarządzania służbą w Wojska Obrony Terytorialnej jest jak najlepsze zbalansowanie życia osobistego ze służbą wojskową, ten zaś program stwarza ku temu doskonałą okazję zarówno uczniom, jak nauczycielom, którzy chcą spełnić marzenie o staniu się żołnierzami Wojska Polskiego bez zaniedbywania swoich zawodowych oraz szkolnych obowiązków.

7 Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej im. kpt. mar. Adama Dedio również uczestniczy w przedsięwzięciu i zaprasza w swoje szeregi ochotników z województwa pomorskiego. Dzięki tej idei chętni będą mogli aktywnie spędzić ferie lub wakacje z WOT, zostać żołnierzem Wojska Polskiego i nieść pomoc swojej "małej Ojczyźnie". 16-dniowe szkolenie dla uczniów i nauczycieli szkół średnich rozpocznie się w okresie od 13 do 26 stycznia, a więc tak, by jego termin pokrywał się z feriami zimowymi w województwie pomorskim. Natomiast wcielenie w szeregi 7 PBOT z uwagi na okres Bożonarodzeniowy oraz noworoczny odbędzie się już 7 oraz 8 grudnia na terenie 73 batalionu lekkiej piechoty w Słupsku.

Przed rokiem program "Ferie z WOT" prowadzony na Pomorzu zakończył się ogromnym sukcesem. Starszy szeregowy Adrian ze Słupska, który był wtedy jednym ochotników wstępujących do Wojsk Obrony Terytorialnej, opowiada co zmieniło się w jego życiu po założeniu munduru i charakterystycznego dla WOT oliwkowego beretu:

- Na wstąpienie do Wojsk Obrony Terytorialnej byłem zdecydowany od samego początku ich istnienia w województwie pomorskim. Ograniczały mnie jedynie obowiązki szkolne. Cieszę się, że powstał taki projekt, ponieważ bez obaw mogłem zrealizować swoje marzenie. Pochodzę z "żołnierskiej" rodziny, dziadek był żołnierzem Armii Krajowej. Dzisiaj ja służę Ojczyźnie i kontynuuję rodzinne tradycje związane z Armią Krajową, bo pamiętać należy, że to właśnie na jej fundamentach powstały Wojska Obrony Terytorialnej. Jeśli zaś chodzi o moją naukę to muszę przyznać, że usłyszałem wiele pochwał ze strony nauczycieli oraz kolegów, którzy chcą pójść w moje ślady i w tym roku dołączyć do terytorialsów. Podczas szkoleń w WOT bardzo wiele się nauczyłem i dowiedziałem o sobie samym. Z pewnością służba wojskowa ukształtowała mój charakter. W tym roku piszę maturę i wierzę, że również ten egzamin zdam wzorowo.

Starszy szeregowy Adrian do tej pory swoją służbę pełnił w 73 batalionie lekkiej piechoty w Malborku. Teraz będzie mógł swój patriotyczny obowiązek realizować na terenie swojego rodzinnego miasta, bowiem w Słupsku funkcjonowanie rozpoczął 71 blp, który wraz z malborskim batalionem stanowi integralna część 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. kpt. mar. Adama Dedio.

Należy szczególnie podkreślić terytorialny charakter służby w WOT. Ochotnicy, którzy zasilili 7 PBOT, pochodzą z różnych rejonów województwa pomorskiego, lecz docelowo służyć będą w batalionach utworzonych w pobliżu ich miejsca zamieszkania, by – w razie katastrof czy klęsk żywiołowych – jak najszybciej nieść pomoc mieszkańcom swojej okolicy. Tak jak Adriana, który będzie mógł zacząć pełnić służbę w rejonie, który zna najlepiej.

Jak wygląda szkolenie w Wojskach Obrony Terytorialnej?
Pierwszy dzień wcielenia to przyjęcie, umundurowanie oraz dokonanie wszystkich czynności ewidencyjnych. Następnie żołnierze rozpoczną ćwiczenia praktyczne. Podczas 16 dni szkolenia instruktorzy położą szczególny nacisk na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki, przetrwania w trudnych warunkach, udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej czy też orientacji topograficznej. W ostatnim dniu szkolenia żołnierze OT pełniący TSW odbędą egzamin końcowy na tzw. pętli taktycznej. Szkolenie zakończy uroczysta przysięga wojskowa, podczas której żołnierze wypowiedzą słowa roty oraz z dumą wykrzykną, że pozostaną "Zawsze gotowi, zawsze blisko", by pomagać lokalnej społeczności, swojej małej ojczyźnie.

Jeśli chcesz zamienić narty na wojskowe buty, torbę podróżną na wojskowy plecak, ciepłą czapkę na oliwkowy beret, górski stok na poligon, a ponad wszystko pragniesz służyć Ojczyźnie - to 7 Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej im. kpt. mar. Adama Dedio zaprasza w swoje szeregi! Złóż wniosek w odpowiedniej względem miejsca zamieszkania Wojskowej Komendzie Uzupełnień, gdzie również dowiesz się o kolejnych krokach, które musisz podjąć, by zostać żołnierzem WOT. Wniosek można złożyć również za pomocą platformy ePUAP.