Niedziela, 28 maja 2023. Imieniny Augustyna, Ingi, Jaromira

Uczniowie SP 9 uczcili 101 rocznicą Odzyskania Niepodległości przez Polskę

2019-11-13 10:50:36 (ost. akt: 2019-11-13 10:58:29)

W związku z przypadającą w tym roku 101 rocznicą Odzyskania Niepodległości przez Polskę, w szkolnych murach ,,dziewiątki'' odbył się konkurs historyczny „Polskie Symbole Narodowe” dla klas IV. Tego samego dnia odbył się również konkurs pieśni patriotycznych dla klas IV-VIII.

Konkurs historyczny „Polskie Symbole Narodowe”
Turniej zaczął się od odśpiewania Hymnu Narodowego. Natomiast zagadnienia konkursowe dotyczyły historii Legionów, hymnu państwowego, godła, flagi oraz postaci związanych z odzyskaniem Niepodległości w listopadzie 1918 roku. W rywalizacji pomiędzy klasami A i B wzięli udział najlepsi czwartoklasiści, którzy wygrali klasowe eliminacje przygotowane przez panią Agnieszkę Chlebowicz. Z każdej klasy wytypowano do udziału po trzech reprezentantów, którzy mieli za zadanie m.in.- ułożyć historyczne puzzle z hymnem czy rozwiązać krzyżówkę ,,Niepodległościową''. Nasi uczniowie udzielali nad wyraz dojrzałych i mądrych odpowiedzi, więc jury konkursowe: pani Lidia Murawska i pan Adam Liszewski, musiało skrupulatnie liczyć punkty. Samo współzawodnictwo między konkursowiczami było do końca zmagań bardzo wyrównane. Jednakże po zsumowaniu wyników, okazało się , że o 0,5 punktu drużyna z klasy IV A ( Cezary Bączkowski, Michał Matuszak, Kinga Małek ), wyprzedziła reprezentantów z klasy IV B ( Jan Redmer, Lena Gut, Aleksander Stachurski ). Ukoronowaniem konkursu był występ szkolnej grupy muzycznej "Canto", z akompaniamentem pana Łukasza Rosiak, którzy zaśpiewali dla wszystkich zgromadzonych uczniów utwór pt. "Pierwsza Kadrowa". Celem zmagań konkursowych była popularyzacja i poszerzanie wiedzy na temat historii polskich symboli narodowych wraz z kształtowaniem postawy patriotyzmu i poczucia jedności.


Konkurs pieśni patriotycznych
Celem głównym konkursu była popularyzacja utworów o treściach patriotycznych, a także „ocalenie od zapomnienia” pięknej polskiej tradycji śpiewania pieśni narodowych ( Piechota, Hymn Szarych Szeregów, Czerwone Maki i inne). Pieśni patriotyczne odgrywały i nadal odgrywają ogromną rolę w edukacji i kulturze naszego narodu.

Znacznie wcześniej, uczniowie każdej ze starszych klas przygotowali pod kierunkiem nauczyciela wychowawcy wybraną pieśń patriotyczną, którą wykonali na scenie zbiorowo. Osobą odpowiedzialną za przygotowanie i przebieg konkursu (w tym akompaniament) był pan Łukasz Rosiak - nauczyciel muzyki. Konferasjerkę prowadziły uczennice Patrycja Pyrzyńska i Wiktoria Szymańska. Natomiast komisję konkursową, która oceniała uczniów za znajomość tekstu, melodii, czystość, dynamikę, oraz za ogólne wrażenie artystyczne stanowili: pani Lidia Murawska, oraz panowie - Andrzej Pokora i Adam Liszewski. Komisja miała bardzo trudne zadanie, ponieważ poziom uczestników, był bardzo zróżnicowany, ale po zliczeniu każdego punktu udało się wyłonić zwycięzców. I tak I miejsce zajęła klasa VI B, II miejsce - uczniowie z klasy VI B, zaś najniższą lokatę zajęli przedstawiciele klasy V B.


Teksty opracował: Adam Liszewski