Wtorek, 18 czerwca 2024. Imieniny Elżbiety, Marka, Pauli

Z kranu piję zdrowo żyję – kampania edukacyjna w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1

2019-11-05 14:19:51 (ost. akt: 2019-11-05 14:23:28)

29 października br. w klasie 4a odbyły się ciekawe zajęcia w ramach kampanii edukacyjnej „Z kranu piję zdrowo żyję”. Organizatorem kampanii jest Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsku. Do współrealizacji tej kampanii wojewódzki Sanepid wybrał sześć przedsiębiorstw wodociągowych z całego województwa (Kwidzyn, Słupsk, Starogard Gdański, Gdańsk Gdynia), w tym PWiK w Malborku. Zajęcia poprowadzili: pracownik Sanepidu – Pani Marzena Doering oraz dyrektor techniczny PWiK w Malborku Pan Dariusz Modzelewski i Pan Robert Zwoliński – sekretarz zarządu.

Uczniowie obejrzeli dynamiczny film promujący kampanię społeczną picia wody z kranu. Pani Doering mówiła o tym, skąd się bierze woda w kranie, do czego i ile potrzebuje jej nasz organizm, wykonała doświadczenie pokazujące sposoby filtrowania wody. Prowadzący przedstawili argumenty, które mają zachęcić dzieci do zmiany nawyków. Wspólnie przekonywali i udowadniali, iż jest to zdrowsza i tańsza alternatywa dla słodzonych soków czy butelkowanej wody. Woda w malborskich kranach jest bowiem zdrowa i smaczna.

Wodę z kranu warto pić, ponieważ wspomaga krążenie krwi i nasze serce, buduje nasze ciała, usuwa toksyny z organizmu, reguluje temperaturę naszego ciała, gasi pragnienie i nawilża naszą skórę, poprawia trawienie, daje nam energię, dostarcza dla organizmu cenne minerały jak wapń, potas i magnez, zapewnia sprawne funkcjonowanie układu nerwowego oraz poprawia nasze samopoczucie. Malborski PWiK nadzoruje jakość i bezpieczeństwo wody dostarczanej odbiorcom. Malborska woda jest bardzo dobrej jakości i możemy ją pić prosto z kranu.
Uczniowie klasy 4a zadawali gościom pytania i prosili o wyjaśnienie różnych spraw związanych z wodą. Pan Dariusz Modzelewski chętnie udzielał wyczerpujących odpowiedzi:

Woda dostarczana do odbiorców przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Malborku Sp. z o.o. pobierana jest z ujęć podziemnych o głębokości od 90 do 250 m. U zbiegu ulic Kwiatkowskiego i Kotarbińskiego w Malborku, powstała nowoczesna stacja uzdatniania wody, co przyczynia się do profilaktyki w zakresie ochrony zdrowia. Uzdatnianie polega na redukcji nadmiaru jonu amonowego, żelaza i manganu. Woda podawana do miejskiej sieci wodociągowej spełnia wszystkie wymogi Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wymagań dotyczących jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Woda posiada stabilny skład, pozbawiona jest zanieczyszczeń mikrobiologicznych – więc nie musi być dezynfekowana.

Najbardziej odczuwalnym przez Odbiorców parametrem wody, który uległ zmianie, jest wzrost twardość wody, której średnia wartość wynosi ( jak było napisane wyżej) 270 mg CaCO3/l (węglan wapnia), co oznacza, że jest to poziom średni przy dopuszczalnym stężeniu wynoszącym od 60 do 500 mg CaCO3/l. Stężenie to zalecane jest ze względów zdrowotnych, a negatywne odczucia konsumentów wynikają z wieloletnich przyzwyczajeń spożywania wody miękkiej.


Dyrektor Techniczny zapewnił uczniów, że Zarząd i pracownicy PWiK-u dokładają wszelkich starań, by woda w Malborku była przede wszystkim zdrowa dla mieszkańców, by spełniała wszystkie parametry wymagane przepisami. Zachęcił uczniów i ich rodziców do spożywania wody z kranu jako alternatywę dla wód butelkowanych. Zaznaczył, ze woda dostępna w naszych domach ma nie mniej składników mineralnych niż wody źródlane, a czasem także mineralne, dostępne w sklepach. To woda pochodząca z podziemnego źródła izolowanego geologicznie od zanieczyszczeń zewnętrznych i ma potwierdzony stały skład chemiczny korzystny dla zdrowia. Jest też poddawana ciągłej kontroli laboratoryjnej przez niezależne od przedsiębiorstwa służby, a więc jest bezpieczna.

Uczniowie podziękowali oklaskami Pani Marzenie Doering oraz Panom: Dariuszowi Modzelewskiemu i Robertowi Zwolińskiemu. Bardzo się ucieszyli z podarowanego poidełka, które pracownicy PWiK zamontowali na korytarzu szkoły. Dziękujemy. Pijmy więc wodę na zdrowie!

informacja i zdjęcia: ZS-P nr 1 w Malborku