Niedziela, 21 lipca 2024. Imieniny Danieli, Wawrzyńca, Wiktora

Uczniowie ZSP 4 porządkują miejskie miejsca pamięci, mogiły i pomniki

2019-10-31 10:35:24 (ost. akt: 2019-10-31 10:51:42)

Niemal wszyscy uczniowie malborskiej „mundurówki” włączyli się w akcje organizowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Biuro do Spraw Proobronnych. W ramach akcji pod nazwą „Szkoła pamięta” uczniowie ZSP 4 pod opieką nauczycieli i wychowawców, podjęli szereg działań upamiętniających ważne dla uczniów postaci, a także wydarzenia z lokalnej historii.

Czas, w którym w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych, porządkujemy groby i zapalamy znicze, był dla uczniów ZSP 4 czasem zadumy, wspomnień o bliskich, ale także o tych, którzy zapisali się

w historii ogólnonarodowej czy lokalnej. W ramach akcji, uczniowie odwiedzili wiele miejsc pamięci. Uporządkowali i zapalili znicze pod pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej, na skwerze Żołnierzy Wyklętych, pod pomnikiem Danuty Siedzikówny pseudonim INKA, pomnikiem Celników w Kałdowie czy na cmentarzu Żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej.

Szczególny wymiar miał udział klasy 2Lo b w akcji pod nazwą „ Mundurowa Pamięć”. Klasa o profilu wojskowym w roku ważnych wydarzeń- 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej i 75 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego stanęła przed zadaniem pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, także tych, którzy są związani z historią Malborka. Uczniowie klasy uporządkowali i odwiedzili lokalne miejsca pamięci, zgłębiając przy okazji ich historię. Mieli też możliwość zapalenia zniczy w miejscach związanych z ważnymi wydarzeniami w historii Malborka, posprzątać bezimienne i opuszczone groby. Wszystko to zostało poprzedzone zbiórką kwiatów i zniczy, cała akcja przeprowadzona była przy bardzo dużym zaangażowaniu uczniów. Działaniom towarzyszył podniosły nastrój i zaduma. Zarówno uczniowie jak i ich opiekunowie opuszczali miejsca pamięci w ciszy, powadze i skupieniu. Była to wspaniała lekcja historii, szacunku i dbałości.