Sobota, 13 lipca 2024. Imieniny Danieli, Irwina, Małgorzaty

Międzynarodowy Dzień Białej Laski w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1

2019-10-22 10:13:11 (ost. akt: 2019-10-22 10:22:11)

W ramach kampanii społecznej pod hasłem „Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie…” 18 października 2019 roku w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 w Malborku odbyło się spotkanie dla uczniów klas 4-6. Celem akcji jest kształtowanie postaw społecznych opartych na otwartości, tolerancji i empatii wobec osób niepełnosprawnych wzrokowo, zwiększenie integracji osób niewidomych ze środowiskiem społecznym i poprawienie ich funkcjonowania w tym środowisku, przygotowanie społeczeństwa do udzielania właściwej pomocy osobom z dysfunkcją wzroku, zauważenie ich problemów.

Na spotkanie zostały zaproszone osoby, które na co dzień funkcjonują jako osoby niewidome i słabo widzące. Uczniowie zgromadzeni na spotkaniu - w ciszy i skupieniu - wysłuchali gości, którzy opowiadali o swoim codziennym życiu, zainteresowaniach i przede wszystkim o tym, że bycie osobą z dysfunkcją wzroku nie jest przeszkodą w realizacji ich planów i marzeń, oraz pozwala na normalne funkcjonowanie w środowisku.

Na początku spotkania Pani Dyrektor przywitała uczestników spotkania oraz zaproszonych gości. Następnie Kasia Szulik, uczennica klasy I a, zaśpiewała przepięknie trzy piosenki. Widać było na jej twarzy ile pozytywnej energii daje jej śpiew, a możliwość wyrażania emocji i dzielenie się swoją radością z innymi pozytywnie ją wzmacnia.

Po wysłuchaniu występu Kasi i nagrodzeniu jej gromkimi brawami wystąpili nasi goście: Pani Marcelina Hernik – Prezes Fundacji „I SEE YOU”, pedagog, wykładowca akademicki, trenerka- animatorka, inspektor ds. polityki równego traktowania w Wydziale Rozwoju Społecznego w Gdańsku. Nasz gość przedstawił prezentację: Model na rzecz Równego Traktowania. Podczas spotkania Pani Marcelina mówiła także o tym jak wspierać i pomagać osobom niewidomym i słabowidzącym, na co zwracać uwagę. Przeprowadziła też warsztaty dla uczniów, podczas których dzieci nakładały opaski, otrzymały białe laski i zostały im powierzone zadania do wykonania. Uczestnicy warsztatów przekonali się jak ważna jest współpraca osoby niewidomej z przewodnikiem, jak istotne jest precyzyjne określanie położenia, czy udzielanie wskazówek. Była to dla uczniów wartościowa i cenna lekcja.

Kolejnym gościem był Pan Krzysztof Polaszka (wraz z psem asystującym Sundy). Opowiedział o swojej współpracy z psem - asystentem, w codziennym funkcjonowaniu. To, co podkreślali nasi goście, to fakt, by wspierać osoby niepełnosprawne, towarzyszyć im w codziennym życiu oraz ważna jest też świadomość osób niepełnosprawnych, iż mogą liczyć na swoich bliskich, przyjaciół i znajomych.

- Współpraca z naszymi gośćmi nie kończy się na tym spotkaniu, podczas którego staraliśmy się zwrócić uwagę społeczności szkolnej na sytuację i problemy z jakimi na co dzień zmagają się osoby niewidome i słabowidzące, na sukcesy i radość ze spełniania swoich marzeń osobistych i zawodowych. Na przełomie listopada i grudnia Pani Marcelina ponownie zawita do naszej szkoły na spotkanie z uczniami klas 1-3 oraz 7-8. Podczas spotkania również zaplanowane są warsztaty dla uczniów – mówią organizatorzy spotkania. - Wspomnieć należy również o dekoracji auli, którą stanowiły prace uczniów klas 1-3. Uczniowie z dużą wrażliwością przelali na papier swoje spostrzeżenia na temat osób niewidomych i słabowidzących. Pani Marcelinie i Panu Krzysztofowi dziękujemy za cenne wskazówki, za podzielenie się z nami swoimi przeżyciami, radościami, sukcesami oraz za przybliżenie uczniom naszej szkoły wiedzy na temat funkcjonowania osób niewidomych i słabo widzących w otaczającym nas świecie. Uczniowie naszej szkoły na zakończenie spotkania wręczyli naszym wyjątkowym gościom pamiątkowe podziękowania i nagrodzili ich gromkimi brawami. Podczas Dni Białej Laski w klasach 1-3 został ogłoszony konkurs plastyczny pt. Osoby z niepełnosprawnościami w moim otoczeniu. Prace były bardzo piękne i pokazały kreatywność i wrażliwość młodych twórców. Ilustracje zostaną wystawione w styczniu na wernisażu w fundacji „I SEE YOU” – dodają.

informacja: Joanna Pichlak, ZS-P nr 1 w Malborku
zdjęcia: archiwum ZS-P nr 1 w Malborku