Poniedziałek, 22 kwietnia 2024. Imieniny Łukasza, Kai, Nastazji

Bicie rekordu, manewry i pokazy podczas malborskich obchodów Dnia Ratownictwa Medycznego

2019-10-17 12:57:56 (ost. akt: 2019-10-17 13:03:46)

W środę (16.10) obchodziliśmy Dzień Ratownictwa Medycznego. Z tej okazji Fundacja Grupa Zainteresowania Alternatywnego oraz Stowarzyszenie Joannici Dzieło Pomocy z Malborka zorganizowały cykl wydarzeń dla i z udziałem mieszkańców, a przede wszystkim młodzieży z malborskich szkół, która rywalizowała w manewrach ratowniczych oraz cisnęła fantomy podczas bicia rekordu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

W Manewrach Ratowniczych udział wzięło 7 grup ze szkół ponadpodstawowych. Pierwsze miejsce zdobył zespół z II LO w Malborku (Wiktoria Kubic, Agata Szczuchniak, Marta Klatt oraz Julia Wiśniewska), drugie z ZSP nr 4 a trzecie z I LO. Uczestnicy nie mieli łatwych zadań, poza testem teoretycznym musieli też wykazać się w praktyce i zaradzić w sytuacjach z zatrzymaniem krążenia, utopieniem, hipoglikemią, zawałem serca, złamaniem czy krwotokiem.

Na placu Jagiellończyka można było również poczęstować się pyszną zupą buraczkową, zbadać za darmo ciśnienie tętnicze i poziom glukozy a po południu zobaczyć pokaz ratownictwa technicznego – rozcinanie samochodu po wypadku i wyciągniecie z niego rannego kierowcy.