Czwartek, 25 kwietnia 2024. Imieniny Jarosława, Marka, Wiki

II LO w Malborku najlepsze w udzielaniu pierwszej pomocy- Manewry Ratownicze 2019

2019-10-17 12:48:15 (ost. akt: 2019-10-17 12:50:43)

16 października na Placu Kazimierza Jagielończyka odbyły się Manewry Ratownicze zorganizowane przez Fundację Grupa Zainteresowania Alternatywnego wspieraną przez Stowarzyszenie Joannitów Dzieło Pomocy w Malborku. Celem manewrów było propagowanie idei niesienia pomocy potrzebującym w sytuacjach, jakie mogą się wydarzyć w życiu codziennym.

Młodzi ratownicy mogli sprawdzić się oraz poszerzyć wiedzę na wielu upozorowanych scenkach. Do zawodów zgłosiło się siedem drużyn, wśród których najliczniejszą grupą byli reprezentanci II LO w Malborku, wstawiając trzy drużyny, składające się z czterech osób. Nasi uczniowie musieli zmierzyć się między innymi: z zatrzymaniem krążenia, utopieniem, hipoglikemią, zawałem serca, złamaniem i krwotokiem oraz testem wiedzy teoretycznej. Po trzech godzinach zmagań wyłonieni zostali zwycięscy.

Najlepsi okazali się uczniowie z II LO w składzie : Wiktoria Kubic, Agata Szczuchniak, Marta Klatt oraz Julia Wiśniewska ( wszystkie z klasy 1 c biomedycznej), wyprzedzając uczniów ZSP Nr4 oraz I LO.

Poza podium uplasowały się pozostałe zespoły „nowego ogólniaka” w składzie: Weronika Jabłońska, Magda Mroczek, Weronika Marchlewska, Ines Meier oraz Zuzanna Lipińska, Agata Śledź, Amelia Pepłowska, Kacper Amling.

W czasie liczenia punktów przez organizatorów na środku Placu Jagiellończyka odbyła się także skuteczna próba bicia rekordu WOŚP w resuscytacji krążeniowo-oddechowej, w której wzięli udział wszyscy uczestnicy manewrów. Całość manewrów zakończyły pokazy służb ratunkowych podczas których m.in. wyciągano poszkodowanego z rozbitego pojazdu.

Cała impreza nie mogłaby się odbyć gdyby nie praca wolontariuszy zrzeszonych w „Joanitach” w skład której, także liczną grupa są uczniowie II LO: Weronika Średzińska, Wiktoria Tuńska, Katarzyna Świątek, Monika Paduszek, Marika Skibiak oraz absolwentka Karolina Bober.

tekst i zdjęcia: II LO w Malborku