Piątek, 14 czerwca 2024. Imieniny Bazylego, Elizy, Justyny

Rozpoczął się nowy rok akademicki Uniwersytetu 3 Wieku

2019-10-02 16:18:27 (ost. akt: 2019-10-02 16:20:42)

W środę (2.10) rozpoczął się 16. rok akademicki Uniwersytetu 3 Wieku w Malborku, funkcjonującego w strukturach Malborskiego Centrum Kultury i Edukacji. W Szkole Łacińskiej kierownik U3W Teresa Żelazo przybliżyła obecnym historię tego ruchu, zainicjowanego przed wielu laty przez Halinę Szwarc oraz początki działalności placówki w naszym mieście. Obecnie w Polsce istniej około 500 takich uniwersytetów, ich rozkwit nastąpił jednak dopiero w latach dwutysięcznych, a Malbork jest jednym z najstarszych w naszym regionie. Ponad 20 osób należy do niego od samego początku, dziś łączna ilość studentów wynosi ok. 300 osób.

Teresa Żelazo wraz z dyrektorem MCKiE Krzysztofem Andruszkiewiczem wręczyła nowym słuchaczom pierwsze indeksy, wręczyła również odznaczenia "Przyjaciel U3W w Malborku". Otrzymały je Celina Pacanowska i Katarzyna Fabiańska z Wydziału Promocji, Turystyki i Współpracy z Zagranicą Urzędu Miasta Malborka, która wygłosiła inauguracyjny wykład na temat Miast Partnerskich Malborka.

O wrażenia artystyczne zadbał zespół taneczny „Bursztynki” pod kierunkiem Celiny Pacanowskiej.

Na zakończenie głos zabrali wicestarosta Waldemar Lamkowski, burmistrz Marek Charzewski oraz dyrektor MCKiE Krzysztof Andruszkiewicz.

zdjęcia: Kama Trojak