Czwartek, 13 czerwca 2024. Imieniny Antoniego, Gracji, Lucjana

Uczniowie II LO wyjechali na spektakl King Lear

2019-09-30 08:24:06 (ost. akt: 2019-09-30 09:18:09)

Uczniowie z II Liceum Ogólnokształcącego 26 września w ramach innowacji przedmiotowej z języka angielskiego „Konserwatorium” wyjechali obejrzeć sztukę King Lear, podczas pokazu organizowanego w specjalnym programie edukacyjnym koordynowanym przez Multikino.

Odgrywający główną rolę Ian McKellen jest aktorem cenionym przez młodzież, wcielał się m.in. w postać Gandalfana w serii ekranizacji powieści Tolkiena. Zakup biletów nie był więc łatwy, ale udało się i uczniowie II LO mogli obejrzeć sztukę na wielkim ekranie.

King Lear w reżyserii Jonathana Munby miał premierę na maleńkiej scenie podczas Chichester Festival Theatre w 2017 roku. Znacznie większa przestrzeń Duke of York’s Theatre przeszła na potrzeby tego transferu sporą metamorfozę. Zredukowano liczbę miejsc i zbudowano pomost prowadzący od sceny poprzez widownię, po którym spacerowali aktorzy.

Sir Ian McKellen po przeszło dekadzie powraca do tragicznej postaci króla, ale nie powtarza tamtej wersji bohatera, ale tworzy kolejną -niezwykle wiarygodną i poruszającą.

Przede wszystkim produkcja doskonale eksponuje wątek trudnych relacji między rodzicami i ich dziećmi. "Muszę przyznać, ze w żadnej innej adaptacji, tragizm tych postaci nie dotknął mnie tak mocno."-powiedziała Dominika z 3a tuż po wyjściu z sali kinowej.

Młodzież w krótkiej rozmowie po spektaklu jednogłośnie stwierdziła,że na uwagę zasługuje również interesująca, współczesna aranżacja przedstawienia,która była bardzo przystępna dla naszych uczniów stroniących na co dzień od Szekspira w teatrze.

Krótko podsumowując wyjazd był bardzo udany a młodzież już czeka na kolejną przygodę z National Theatre Live, ale tym razem na deskach będą podziwiać Benedykta Cumberbatcha w spektaklu "Frankenstein".

Prowadzącym innowację „Konwersatorium” jest Rafał Łakomy.