Poniedziałek, 27 marca 2023. Imieniny Ernesta, Jana, Marka

Miłość i nienawiść, bogactwo i nędza wg orientalnej sagi Tanyi Valko – relacja ze spotkania z autorką w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Malborku

2019-09-30 08:18:09 (ost. akt: 2019-09-30 08:20:14)

W czwartek 26 września w Mediatece Miejskiej Biblioteki Publicznej w Malborku odbyło się spotkanie z Tanyą Valko – pisarką, arabistką, orientalistką, autorką popularnej arabskiej sagi oraz jej mężem Igorem Kaczmarczykiem -dyplomatą, konsulem RP, tłumaczem, który był moderatorem spotkania.

Przez ponad godzinę autorka m.in. „Arabskiej księżniczki” opowiadała o tym, jak powstawały kolejne części jej sagi. Wiele inspiracji do swoich książek Tanya Valko zaczerpnęła z własnego doświadczenia konsularnego. Na losy literackiej Doroty – jednej z bohaterek arabskiej sagi złożyły się historie znanych pisarce i opinii publicznej prawdziwych postaci.

Tanya Valko opowiedziała o swoim życiu i doświadczeniu zawodowym w Libii, Syrii, Arabii Saudyjskiej, a także w Indonezji. Barwnie opisała specyfikę Bliskiego Wschodu, a zna ją dobrze - żyła tam bowiem przez ponad 25 lat. Autorka przedstawiła także różnice między arabskim i azjatyckim Islamem.

Czytelnicy arabskiej sagi zainteresowani byli tym, co Tanyę zauroczyło w krajach arabskich. Autorka urzeczona jest arabską gościnnością oraz sposobem, w jaki muzułmanie realizują jeden z pięciu filarów Islamu - jałmużnę.

W końcówce spotkania wywiązała się dyskusja na temat aktualnych problemów europejskich związanych z falą emigracji z krajów arabskich. Pisarka wyraziła zdanie, że wiele konfliktów rodzi się z między innymi ze wzajemnej nieznajomości kultur.

Arabistka aktualnie rozkoszuje się pobytem w Polsce i dużo podróżuje. Zdradziła nam plany związane z kontynuacją sagi arabskiej - powstanie jeszcze „Arabski książę” i „Arabska wendeta”. Zaangażowała się także w duży projekt pisarski, tym razem związany z kulturą judaizmu.

Uczestnicy spotkania w bibliotece zakupili książki, otrzymali pamiątkowe wpisy oraz zrobili zdjęcia z autorką.

W księgarniach pojawiła się najnowsza książka Tanyi Valko: „Arabski raj”. Jest ona dostępna również w naszej bibliotece. Zapraszamy!
Tekst: Marzena Gliniewicz – Miejska Biblioteka Publiczna w Malborku