Czwartek, 28 września 2023. Imieniny Libuszy, Wacławy, Wacława

Mistrz Mowy Polskiej 2019 - finałowa gala w Malborku

2019-09-25 11:15:08 (ost. akt: 2019-09-25 11:48:09)

30 września 2019 roku na Zamku Krzyżackim w Malborku odbędzie się Gala Finałowa dziewiętnastej edycji ogólnopolskiego Programu Społecznego Mistrz Mowy Polskiej.

Głównym celem programu jest propagowanie najlepszych wzorców językowych poprzez poszukiwanie i wskazywanie osób, posługujących się polszczyzną w sposób staranny i godny naśladowania z całym jej bogactwem i kulturą.
W maju br. Rada Programu dokonała wyboru 12 kandydatów, spośród ponad 80 zgłoszonych osób – są to postaci życia publicznego, znane powszechnie, ale również wywodzące się z małych społeczności lokalnych. Łączy je jedno – niezaprzeczalnie, w sposób mistrzowski posługują się językiem polskim. Nominacje zostały wręczone podczas uroczystości 17 czerwca 2019 roku w Sali Koncertowej Zamku Królewskiego w Warszawie.

Otrzymało je również 5 placówek, zgłoszonych przez członków Akademii Mistrzów Mowy Polskiej. Walczą one o tytuł Kuźni Mistrzów Mowy Polskiej. Wyróżnienie to przyznawane jest inicjatywom lub placówkom publicznym zaangażowanym w krzewienie kultury i piękna mowy ojczystej.
Publiczna prezentacja Nominatów rozpoczęła ogólnopolski plebiscyt, w czasie którego internauci, czytelnicy i radiosłuchacze wskazywali swoich faworytów. Zdobywcy największej liczby głosów otrzymają tytuły Vox Populi: Mistrza Mowy Polskiej oraz Kuźni Mistrzów Mowy Polskiej.

Już w najbliższy poniedziałek podczas Gali Finałowej na Zamku Krzyżackim w Malborku, Jury konkursu dokona wyboru laureatów, nadając im tytuł Mistrza Mowy Polskiej. Z kolei Akademia Mistrzów Mowy Polskiej wybierze instytucję, nadając jej tytuł Kuźni Mistrzów Mowy Polskiej.

Nominowani do tytułu Mistrza Mowy Polskiej:
- Jacek Cygan
- Piotr Fronczewski
- Szymon Hołownia
- Katarzyna Nosowska
- Tomasz Organek
- Katarzyna Pakosińska
- Wojciech Pszoniak
- Andrzej Seweryn
- Janusz Sibora
- Kamil Stoch
- Włodzimierz Szaranowicz
- Marta Szewczyk

Placówki Nominowane do tytułu Kuźni Mistrzów Mowy Polskiej:

- Centrum Języka i Kultury Polskiej dla Polonii i Cudzoziemców UMCS w Lublinie
- Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie
- Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy na Zamku w Golubiu-Dobrzyniu
- Redakcja Programu 2 Polskiego Radia
- Stowarzyszenie Działdowska Kuźnia Słowa


Warto podkreślić, że wśród nominowanych osób znalazła się Marta Szewczyk z Malborka.
Absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku (Wydział Instrumentalny- specjalność gitara klasyczna) oraz Akademii Morskiej w Gdyni (Wydział Zarządzania). Współpracowała z Radiem Malbork, w którym prowadziła audycję „Na szlaku historii i jej tajemnic” oraz lokalną telewizją jako prezenter „Info Dziennika”. Właścicielka Studia Edukacji Muzycznej „Nutka”, lektorka, przewodnik w Muzeum Zamkowym w Malborku. Czterokrotna laureatka Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego dla Przewodników PTTK w Golubiu Dobrzyniu, odznaczona brązowym i srebrnym laurem krasomówczym. Za udział w konkursach krasomówczych otrzymała medal pamiątkowy od Dyrektora Muzeum Zamkowego w Malborku. „Osobowość Roku 2018” w kategorii Kultura w powiecie malborskim (plebiscyt Dziennika Bałtyckiego). „Debiut Roku 2017”, „Fachowiec Roku 2018” – nagrody przyznane przez Radę Gospodarczą Miasta Malborka w konkursie Malborski Mistrz Biznesu.

Film z momentu nominacji Marty do konkursu Mistrz Mowy Polskiej 2019

Głosować można jeszcze do 26 września klikając TUTAJ