Sobota, 2 marca 2024. Imieniny Halszki, Heleny, Karola

Tanya Valko arabski świat na kartach jej poruszających powieści

2019-09-17 12:48:06 (ost. akt: 2019-09-17 13:00:14)

Miejska Biblioteka Publiczna w Malborku zaprasza na spotkanie autorskie z Tanyą Valko i promocję jej najnowszej powieści Arabski raj, która jest dziesiątym tomem bestsellerowej "Orientalnej sagi"

Jest kontynuacją losów Doroty, jej córek - Marysi-Miriam i Darii-Darin - oraz ich życiowych partnerów Hamida Binladena i Jasema Alzaniego. To wstrząsająca historia Polki, która poślubiła Araba i Arabki, która pokochała Polaka. Słowianka znajduje swój mały eden w ortodoksyjnej wahabickiej bogatej Arabii Saudyjskiej i w pogrążonej w chaosie nieszczęsnej Libii, zaś muzułmanka swoją mekkę widzi w bezpiecznym kraju nad Wisłą.

Tanya Valko to pseudonim literacki polskiej pisarki, z wykształcenia arabistki, która jest też poetką, tłumaczką i bizneswomen. Przez wiele lat mieszkała i pracowała w krajach arabskich – Libii, Arabii Saudyjskiej i Indonezji. Była nauczycielką w Polskiej Szkole w Libii, prowadziła kursy języka angielskiego dla dzieci i młodzieży. Mieszkając w Trypolisie godziła pracę w szkole z pracą asystentki ambasadorów RP, a także attaché kulturalnego ambasady.

Pierwsza powieść Tanyi Valko Arabska żona ukazała się w 2010 roku. Już rok później doczekała się ona kontynuacji w postaci Arabskiej córki. Obecnie bestsellerowy cykl liczy dziesięć części i cieszy się ogromną poczytnością wśród czytelników. Za jego wartością przemawia fakt, że spisywane przez Valko historie nie są zwykłą fikcją literacką, a poniekąd zbiorem osobiście dokonanych przez autorkę obserwacji i zdobytych doświadczeń w tajemniczym, orientalnym świecie. W kwietniu 2019 roku ukazał się Arabski Raj, najnowszy tom Arabskiej Sagi, z którym do Malborka przyjedzie autorka.

Dzięki ogromnej wiedzy o życiu w świecie muzułmańskim jej książki zyskują na autentyczności a fabuła jest niezwykle wciągająca.

Na spotkanie zapraszamy w czwartek 26 września 2019 roku do Mediateki (Szkoła Łacińska) na Starym Mieście na godz. 17. Po spotkaniu będzie możliwość zakupu najnowszej powieści Tanyi Valko, wcześniejszych także. Zapraszamy!
A w październiku zapraszamy do biblioteki naszych najmłodszych czytelników na spotkania w ramach projektu Z Książką na Walizkach. Tegoroczna edycja to już dwunaste spotkania pisarzy z młodymi czytelnikami, a gościem tej edycji będzie pisarka i muzyk Izabella Klebańska.

tekst: Danuta Czop, MBP
http://m.82-200.pl/2019/09/orig/valko-plakat-4940.jpg