Wtorek, 5 grudnia 2023. Imieniny Kryspiny, Norberta, Sabiny

Tę wystawę trzeba zobaczyć! "Mądrość zbudowała sobie dom..." Państwo krzyżackie w Prusach

2019-09-16 09:40:53 (ost. akt: 2019-09-16 09:54:04)

14 września w Muzeum Zamkowym w Malborku odbył się wernisaż wystawy "Mądrość zbudowała sobie dom..." Państwo krzyżackie w Prusach. Otwarcie wystawy poprzedziła uroczystość w Wielkim Refektarzu.

Wśród zaproszonych gości obecni byli m.in. Wielki Mistrz Zakonu Krzyżackiego Frank Bayard oraz Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Selin.

Jest to pierwsza w Polsce tak obszerna i różnorodna wystawa, podejmująca niezwykle ciekawy i złożony temat krzyżackiego władztwa w Prusach, z całym bogactwem wątków i motywów, jakie składają się na to zagadnienie. Nie bez znaczenia jest fakt, że ekspozycja jest rozlokowana we wnętrzach stołecznego malborskiego zamku, co zapewnia prezentowanym na niej zabytkom odpowiedni kontekst merytoryczny oraz wysokiej klasy oprawę estetyczną. Międzynarodowa wystawa, na której znajduje się kilkaset eksponatów prezentuje te dwa na pozór sprzeczne ze sobą wymiary władztwa krzyżackiego w Prusach: ideologiczny i praktyczny, stanowiące o wyjątkowości państwa kierowanego w szczytowym okresie jego rozwoju przez kilkuset braci zakonnych.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie katalog oraz międzynarodowa konferencja naukowa. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 17 listopada br.