Piątek, 14 czerwca 2024. Imieniny Bazylego, Elizy, Justyny

Delegacja z Malborka na uroczystości odznaczenia Lebrechta Forke

2017-01-19 16:49:55 (ost. akt: 2017-01-19 17:45:09)

16 stycznia br. w niemieckim mieście partnerskim Nordhorn kolejne wysokie odznaczenie – Order Zasługi Republiki Federalnej Niemiec - otrzymał Honorowy Obywatel Miasta Malborka, Lebrecht Forke. Na uroczystość zaproszeni zostali przedstawiciele naszego miasta, gratulacje złożyli między innymi zastępca burmistrza Jan Tadeusz Wilk, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Malborka Bożena Piątkowska i były burmistrz, prywatnie przyjaciel odznaczonego, Mieczysław Roeding.

To już trzecie wyróżnienie dla pana Forke w ostatnich kilku miesiącach. We wrześniu 2016 otrzymał on tytuł Honorowego Obywatela Miasta Malborka a pod koniec ubiegłego roku został Mieszkańcem Roku Nordhorn. Jak powiedział Przewodniczący Komitetu Partnerskiego Achim Haming, to hat-trick, na który „Mister Europa” zasłużył sobie jak nikt.

W imieniu Prezydenta Niemiec Order dla pana Forke wręczył starosta Grafschaft Bentheim Friedrich Kethorn a laudację wygłosił Thomas Krigisch – redaktor lokalnej gazety Grafschafter Nachrichten i członek Komitetu Partnerskiego. Słowa uznania wyrazili również burmistrz Nordhorn Thomas Berling, poseł do Landtagu Gerd Will oraz przedstawiciele miast partnerskich – burmistrz miasta Reichenbach Dieter Kiessling i przedstawiciele Malborka.

Nieobecny burmistrz Marek Charzewski przekazał list, w którym podziękował za wszystkie lata współpracy, za wszystkie możliwości, jakie pan Forke stworzył dla wielu pokoleń naszych mieszkańców i przede wszystkim za wielką sympatię do naszego miasta i naszego kraju. Podkreślił, że zjednoczona Europa nie jest dziś tak oczywista jak kiedyś, dlatego tak potrzebne są inicjatywy zwykłych obywateli, którzy nie patrzą na polityczne trendy i zmianę nastawienia, ale chcą żyć w dobrych relacjach ze swoimi europejskimi partnerami, chcą się z nimi spotykać, wymieniać doświadczenia, aby w ten sposób budować zrozumienie i przyjaźń.

Pan Forke nie krył wzruszenia, dziękując za tak wysokie odznaczenie i za obecność gości. Dla niego niezwykle cenny jest fakt, że przedstawiciele jego „nowego miasta” przebyli ponad tysiąc kilometrów, aby razem z nim cieszyć w tym dniu, dniu prawdziwego święta partnerstwa.

Przeczytaj również: "Mr. Europa" czyli Lebrecht Forke Mieszkańcem Roku 2015 w Nordhorn

zdjęcia: archiwum miasta Nordhorn