Sobota, 22 czerwca 2024. Imieniny Pauliny, Sabiny, Tomasza

W Malborku uczczono 80. Rocznicę Wybuchu II Wojny Światowej

2019-09-01 12:11:42 (ost. akt: 2019-09-01 12:21:50)

W niedzielę 1 września w 80. Rocznicę Wybuchu II wojny światowej uczczono pamięć osób, które zginęły i zostały zamordowane w 1939r.

Obchody w Malborku rozpoczęły się od złożenia kwiatów na malborskich cmentarzach. Złożono kwiaty przy Pomniku Stalagu XX B, Pomniku Kombatantów, Pomniku Policjantów Powiatu Malborskiego oraz Pomniku Żołnierzy Armii Krajowej na cmentarzu komunalnym oraz przy pomnikach na Cmentarzach Wojennych przy ul. 500-lecia.

Następnie odbyły się uroczystości pod Pomnikiem Celników Polskich. Ta część obchodów rozpoczęła się od inscenizacji historycznej "A więc wojna..." przygotowana przez Sklepy Cynamownowe. Po hymnie, wciągnięciu flagi państwowej i przywitaniu przybyłych gości modlitwą uczczono pamięć poległych celników. Odbył się również uroczysty Apel Pamięci po którym pod Pomnikiem Celników Polskich złożono kwiaty.

Dodatkowym wydarzeniem tegorocznych uroczystości było spotkanie okolicznościowe w Ośrodku Konferencyjnym KARWAN Muzeum Zamkowego, gdzie odbyły się wykłady Ryszarda Rząda ("Polscy celnicy z Kałdowa") oraz Bernarda Jesionowskiego ("Pamięć o Bohaterach)

Jak co roku delegacja z Malborka uczestniczy również w uroczystościach odbywających się w Szymankowie i Tczewie.