środa, 24 lipca 2024. Imieniny Kingi, Krystyna, Michaliny

Wystawa "Wrastanie. Ziemie Zachodnie i Północne. Początek" w ogrodzie Muzeum Miasta Malborka

2019-08-09 15:16:30 (ost. akt: 2019-08-09 15:24:05)

W piątek 9 sierpnia w ogrodzie Muzeum Miasta Malborka odbył się wernisaż wystawy "Wrastanie. Ziemie Zachodnie i Północne. Początek"

Celem wystawy jest ukazanie wybranych aspektów pierwszych kilku lat po wojnie na ziemiach, które zostały włączone w granice Polski. Wynikające z tego faktu konsekwencje, takie jak wymiana ludności, konieczność odbudowy wojennych zniszczeń i rozerwanych więzi społecznych, a przede wszystkim budowy nowej tożsamości, oraz specyficzne działania władzy komunistycznej względem tych terenów, stanowią o wspólnym, wyjątkowym doświadczeniu historycznym Ziem Zachodnich i Północnych i zamieszkujących je ludności.

Uczestnicy wernisażu mieli szansę wziąć udział w oprowadzaniu kuratorskim, które przeprowadziła autorka scenariusza wystawy, dr Katarzyna Bock-Matuszyk z Ośrodka "Pamięć i Przyszłość" z Wrocławia.

Wystawa zajmuje powierzchnię 200 metrów kwadratowych i osiąga wysokość ponad pięciu metrów. Ekspozycja ma formę przestrzennej instalacji, a zwiedzający wchodzi niejako do labiryntu. Na wystawie zobaczymy ponad 300 archiwalnych zdjęć i filmów oraz nagrania relacji świadków historii. Wyposażenie wystawy w system oświetlenia pozwala na zwiedzanie jej także po zmierzchu.

Ogród Muzeum Miasta Malborka można odwiedzać do godziny 21:00, a wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 30 września 2019 roku.

Więcej o wydarzeniu pisaliśmy TUTAJ