Sobota, 1 kwietnia 2023. Imieniny Chryzamtyny, Grażyny, Zygmunta

„Dobry start” na PUE

2019-08-08 11:41:29 (ost. akt: 2019-08-08 12:02:02)

Od 1 sierpnia 2019 r. rodzice i opiekunowie mogą składać wnioski o świadczenie z programu „Dobry Start” za pomocą kreatora, który Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnił na swojej Platformie Usług Elektronicznych.

Program „Dobry Start” to 300 zł jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny. Rodziny otrzymają świadczenie bez względu na dochód. Świadczenie to przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia. Dzieci niepełnosprawne, uczące się w szkole, otrzymają świadczenie do ukończenia przez nie 24. roku życia. Trzeba pamiętać, że wniosek należy złożyć do 30 listopada. Możliwość złożenia wniosku przez m. in. PUE ZUS pozwala na załatwienie formalności z dowolnego miejsca.
ZUS jest jedną z instytucji, które umożliwiają wypełnienie i elektroniczną wysyłkę wniosku przez swój system informatyczny. Natomiast wnioski papierowe trzeba składać we właściwym Ośrodku Pomocy Społecznej.
PUE ZUS to pierwszy i największy polski e-urząd. Liczba jej użytkowników to już ponad 3,1 mln. Użytkownicy PUE mają ciągły dostęp do wszystkich swoich danych zapisanych w ZUS. Platforma pozwala na łatwe generowanie i przesyłanie dokumentów zgłoszeniowych i rozliczeniowych oraz pism i wniosków. Co ciekawe, tą drogą można również umówić się na wizytę w ZUS, bez konieczności oczekiwania w kolejce.

W celu pełnej rejestracji profilu pracownik ZUS potwierdza (zaufanie profilu) dane osobowe nowego użytkownika PUE. Uwierzytelnienie to jest niezbędne z uwagi na ochronę danych klientów.

Szczegółowe informacje o programie ,,Dobry Start’’, są dostępne na stronie Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, natomiast informacje dotyczące wniosku o świadczenie wychowawcze na PUE ZUS znajdą Państwo pod adresem https://www.zus.pl/programy-rodzina-500/program-rodzina-500-i-dobry-start-w-zus.