Niedziela, 3 grudnia 2023. Imieniny Hilarego, Franciszki, Ksawery

Muzycy z Walii odwiedzili zespół Amber Chant podczas Oblężenia Malborka

2019-07-29 08:45:13 (ost. akt: 2019-07-29 11:17:42)

Tegoroczne Oblężenie Malborka, za sprawą przyjazdu licznej grupy gości z Walii, z miejscowości o trudnej do wymówienia dla Polaka nazwie Llangwm, miało dodatkowy - międzynarodowy i wokalny charakter. Tam, w hrabstwie Pembrokeshire, niemal nad samym brzegiem Morza Irlandzkiego, rok temu gościł malborski zespół wokalno-instrumentalny Amber Chant.

Malborczycy, prócz tego że uczestniczyli w miejscowym festiwalu muzyki oraz uroczyście obchodzonej wizycie księcia Walii Karola, dużo opowiadali o Malborku, o naszym zamku oraz jego oblężeniu. Opowieści te wzbudziły wielkie zainteresowanie Walijczyków.

W tym roku przybyli więc liczną grupą, blisko trzydziestu osób. Zasadniczą część stanowił męski zespół wokalny Wrong Direction, lecz wszyscy wyróżniali się pogodnym uśmiechem oraz strojami stylizowanymi na epokę średniowiecza. W atmosferę Oblężenia Malborka wpisali się wybornie. Przy tym gospodarze z Amber Chant zorganizowali dla gości z Walii nader intensywny pobyt – oprócz nieodzownego zwiedzania malborskiego zamku także koncerty na głównej scenie na zamkowym międzymurzu, gdzie byli znakomicie przyjmowani przez słuchaczy; oglądanie nocnej inscenizacji Oblężenia Malborka, którą jednomyślnie uznali za znakomicie przygotowane widowisko; udział w uroczystej kolacji w restauracji Gothic, gdzie mistrz Bogdan Gałązka z właściwą sobie swadą opowiadał o serwowanych potrawach przyrządzonych według dawnych receptur; zwiedzanie Wzgórza Katedralnego we Fromborku; wreszcie liczne spotkania towarzyskie z malborskimi śpiewakami oraz sympatykami Amber Chant. Kilkudniowy pobyt upłynął bardzo szybko.

- To były najlepsze wakacje w naszym życiu! Nigdy wcześniej nie widzieliśmy tak rewelacyjnych rekonstrukcji wydarzeń z epoki średniowiecza, natomiast inscenizacja była świetnym połączeniem spektaklu i fajerwerków – takie opinie przekazywali Walijczycy przez cały czas wizyty w Malborku.

Goście wyjeżdżali niezmiernie zadowoleni, uśmiechnięci, zapowiadając swój ponowny pobyt już wkrótce. Zaś zespół Amber Chant ma już „nieustające” zaproszenie do walijskiego Llangwm.

Zespół Amber Chant dziękuje Muzeum Zamkowemu w Malborku a w szczególności Pani Beacie Stawarskiej za pomoc w organizacji pobytu Walijczyków w Malborku, Ani Heksie za zorganizowanie wspaniałej biesiady oraz burmistrzowi za spotkanie i przywitanie gości w Malborku.

tekst: Piotr Piesik
zdjęcia: archiwum zespołu Amber Chant