Sobota, 2 marca 2024. Imieniny Halszki, Heleny, Karola

Czar starych miast na wystawie w Szpitalu Jerozolimskim

2019-07-17 21:31:22 (ost. akt: 2019-07-18 09:47:14)

Lipcowe wystawy w Szpitalu Jerozolimskim od początku funkcjonowania tego budynku po odrestaurowaniu organizowane są przez niemieckie Stowarzyszenie Wspierania Szpitala Jerozolimskiego. Tak jest również i w tym roku. W środę wieczorem (17.07) odbył się wernisaż wystawy pt. „Czar starych miast. Dzieje, herby i legendy” przygotowanej we współpracy z Centrum Kultury Prus Wschodnich w Ellingen w Niemczech. Oprawę artystyczną zapewnił chór Lutnia pod kierunkiem Bożeny Belcarz.

Gości przywitał Janusz Biedroń z Malborka, który został wybrany pierwszym zastępcą przewodniczącego Stowarzyszenia. Na jego czele pozostał pan Klaus Hemprich, Honorowy Obywatel Miasta Malborka, na drugiego zastępcę członkowie ponownie wybrali Joachima Eggerta, syna założyciela Stowarzyszenia i Honorowego Obywatela Edwina Eggerta. W Malborku Stowarzyszenie reprezentować będą również Adam Chęć i Izabela Chojnacka.

O wystawie opowiedział dr Wiesław Gogan z Centrum w Ellingen. Podkreślił, że ekspozycja pokazuje mniejsze miasta między Zalewem Wiślanym a jeziorami na Mazurach. Nie uwzględniono tu dużych ośrodków jak Malbork, czy Gdańsk, ponieważ o nich już tyle zostało powiedziane, a tablice zajęłyby zbyt dużo miejsca. Wymienione są też wszystkie nazwy, polskie, niemieckie, ale często też staropolskie. Pokazane są piękne szkice, herby miast a także opisane legendy, które mają pokazać te miejscowości od innej strony.

Po otwarciu wystawy organizatorzy zaprosili gości na spotkanie w kuluarach, niespodzianką był występ goszczącego w Malborku chóru Wrong Direction z Llangwm z Walii.