Poniedziałek, 26 lutego 2024. Imieniny Bogumiła, Eweliny, Mirosława

Świetna zabawa i ponad pół tysiąca uczestników na tegorocznym Krzyżakonie

2019-07-17 15:31:50 (ost. akt: 2019-07-17 15:36:23)

Za nami trzecia edycja Krzyżakonu - Malborskiego Konwentu Fantastyki, w którym w tym roku udział wzięło ponad pół tysiąca uczestników - fantastów, nerdów i geeków z całego kraju. Przez dwa dni (13-14.06) w Karwanie można było wysłuchać niezwykle ciekawych wykładów a na zamku wziąć udział w sesjach RGP, LARPach oraz warsztatach. Pięknym wydarzeniem był z pewnością koncert harfiarki, wokalistki i pieśniopisarki studiującej historię wczesnej harfy celtyckiej Barbary Karlik w kościele NMP na zamku wysokim.

Dodatkową atrakcją było wyjątkowe zwiedzanie zamku, tajemniczych miejsc, które dla zwykłych turystów są na co dzień niedostępne. Uczestnicy poznali zarówno historię twierdzy jak również dowiedzieli się, jak żyli Krzyżacy, jakie mieli zwyczaje i jak wyglądał ich dzień powszedni.

Krzyżakon to nie tylko zabawa, to także nauka. W trzech salach Karwanu – Naukowej, Fantastycznej i Literackiej można było wysłuchać wykładów na wiele interesujących tematów. Podczas warsztatów miłośnicy fantastyki chwycili za broń – oczywiście nie robiąc nikomu krzywdy, dowiedzieli się o tajemnicach kuchni średniowiecznej, tajemnicach bursztynu, uczyli się kaligrafii, szycia i wielu innych przydatnych czynności.

Najbardziej oczekiwaną i rozbudzającą wyobraźnię częścią Krzyżakonu były jednak sesje RGP i LARP.

- Gdy ochłonęliśmy po trzeciej edycji Krzyżakonu uznaliśmy, że można ją stanowczo uznać za udaną. Udział wzięło ponad pięciuset fanów fantastyki z całej Polski, co miło nas zaskoczyło - oznacza to, że zainteresowanie konwentem w Malborku rośnie. Organizacja poszła gładko i bezproblemowo, ale najważniejsze było to, że dobrze bawili się uczestnicy. Krzyżakon oferował ponad 100 godzin programu, ale szczególnym zainteresowaniem, jak co roku, cieszyły się atrakcje zamkowe - jak na przykład specjalne trasy zwiedzania, na których pokazywane były sprawy z życia średniowiecznej fortecy o których nie słyszy się tak często - gratka dla entuzjastów średniowiecza i szukających inspiracji miłośników gier RPG. Popularnością cieszył się również koncert harfiarki, Barbary Karlik, w Zamkowym wnętrzu Kościoła Najświętszej Marii Panny oraz wieczorne Fireshow. Nie było to jednak wszystko, co Krzyżakon miał do zaoferowania. Organizowaliśmy też grę konwentowa w której uczestnicy wskrzesili dawne zmagania Królestwa Polskiego i Zakonu Krzyżackiego spierając się w rozmaitych konkurencjach. W tym roku wygrał Zakon Krzyżacki, chociaż walka była wyrównana. Wysoką frekwencją cieszyły się też prelekcje. Każdy miłośnik fantastyki mógł na Krzyżakonie znaleźć coś do roboty – podsumowują imprezę przedstawiciele organizatorów, Anna Iwanowska i Paweł Stańczak.