Czwartek, 9 lutego 2023. Imieniny Bernarda, Eryki, Rajmunda

Zdali maturę, ukończyli szkolenie i zostali żołnierzami WOT

2019-07-09 11:09:59 (ost. akt: 2019-07-09 11:19:04)

Kolejni żołnierze 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. kpt. mar. Adama Dedio ukończyli szkolenie i złożą przysięgę wojskową w Malborku.

Zdali maturę, zaliczyli sesję egzaminacyjną na uczelniach wyższych. Lecz po wysiłku związanym z obowiązkami szkolnymi nie spoczęli na laurach. Zrezygnowali ze słonecznych plaż i ośnieżonych stoków a wybrali mundur, wysiłek na poligonie oraz naukę wojskowego rzemiosła. Wszystko po to, by móc w razie potrzeby bronić swoją Ojczyznę i nieść pomoc lokalnej społeczności.
W sobotę, 13 lipca już po raz trzeci w tym roku ochotnicy, którzy zasili 7 Pomorską Brygadę Obrony Terytorialnej im. kpt. mar. Adama Dedio złożą przysięgę wojskową i oficjalnie zostaną żołnierzami Wojska Polskiego.
Najbliższa malborska przysięga będzie piątą w historii pomorskiej brygady a drugą, która organizowana jest w mieście nad Nogatem. Uroczystość zaprzysiężenia żołnierzy 7 PBOT jest zwieńczeniem wyczerpującego 16-dniowego szkolenia, które zakończone zostało tzw. "pętlą taktyczną", czyli ćwiczeniem sprawdzającym nabyte podczas szkolenia umiejętności.
Sobotnia przysięga jest wyjątkowa z jeszcze jednego powodu. Kończy ona bowiem szkolenie, które odbywało się w ramach projektu "Wakacje z WOT", który jest ukłonem w stronę uczniów szkół średnich, studentów oraz kadry nauczycielskiej, aby mogli wstąpić do Wojsk Obrony Terytorialnej bez konieczności rezygnacji ze swoim zawodowych i naukowych obowiązków. Szkolenie odbywało się w pierwszych dniach wakacji, więc w czasie, kiedy młodzież odpoczywa po wyczerpującym roku szkolnym i akademickim. Ochotnicy, którzy postanowili wstąpić w szeregi 7 PBOT i spędzić ten czas w koszarach dali niezwykłe świadectwo swojego patriotyzmu, dojrzałości i odpowiedzialności jaką niesie za sobą noszenie oliwkowego beretu WOT.
Wojska Obrony Terytorialnej są formacją wyjątkową. Poprzez swój terytorialny charakter służba w piątym rodzaju sił zbrojnych stanowi niezwykły wyraz oddania i lojalności żołnierza WOT wobec swojego najbliższego otoczenia. Największym spoiwem łączącym żołnierzy Obrony Terytorialnej jest miłość do Ojczyzny i odwaga, by postawić własne życie na szali i w razie potrzeby bronić jej przed niebezpieczeństwem. To odpowiedzialność wynikająca z tradycji i historii Armii Krajowej, w które tak głęboko zakorzeniona jest idea Wojsk Obrony Terytorialnej.

7 Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej im. kpt. mar. Adama Dedio zaprasza do koszar 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku wszystkich, którzy chcą uczestniczyć w tym jednym z najważniejszych w życiu każdego żołnierza dniu.

Maciej Szalbierz
7 PBOT

http://m.82-200.pl/2019/07/orig/dsc01041-4717.jpg