Sobota, 24 lutego 2024. Imieniny Boguty, Bogusza, Macieja

Malbork na Międzynarodowych Dniach Hanzy w Pskovie

2019-07-02 14:53:41 (ost. akt: 2019-07-02 17:25:17)

Od 27 do 30 czerwca br. w Pskovie w Rosji zorganizowane zostały 39. Międzynarodowe Dni Hanzy, w których udział wzięły 72 miasta należące do Związku Hanzy, w tym również Malbork. Hasłem przewodnim tegorocznego spotkania były przyjaźń i kreatywność.

Impreza rozpoczęła się już w czwartek (27.06) pięknym koncertem ludowego zespołu kozackiego „Kubanskaya kazach’ya Volnica” z Krasnodaru. Akcentów kulturalnych było jednak o wiele więcej, w ciągu 4 dni na 13 scenach w różnych punktach miasta oraz na wielu ulicach wystąpiło kilkadziesiąt zespołów z Rosji oraz z innych miast hanzeatyckich. Punktem kulminacyjnym był koncert Rosyjskiego Chóru Narodowego im. M. Piatnickiego podczas niedzielnej ceremonii zamknięcia Dni Hanzy. To było prawdziwe święto radości i wspólnoty.

Od piątku do niedzieli Malbork prezentował się na własnym stoisku, zachęcając do przyjazdu do naszego miasta. Rozdawane były ulotki, foldery, drobne gadżety, ale największym powodzeniem cieszyły się korony i wybijanie monet. Okazało się niestety, że wielu Rosjan nie wiedziało nawet, w jakim kraju leży Malbork, dlatego taka promocja była bardzo wskazana.

Na stoisku delegacji z Malborka, której przewodniczył zastępca burmistrza Jan Tadeusz Wilk, pomagali wolontariusze - w sumie na imprezie było ich ponad tysiąc. Ludzie w Rosji okazali się bardzo gościnni, przyjaźni i pomocni. Nikt nie musiał bać się również o własne bezpieczeństwo, ponieważ na teren imprezy można było wejść tylko przez pilnowane przez policjantów bramki.

Na zakończenie wszyscy uczestnicy – goście i gospodarze - przeszli przez miasto w uroczystym roztańczonym i rozśpiewanym korowodzie, pozdrawiani przez dziesiątki tysięcy oglądających.

W czasie tego wydarzenia odbyły się spotkania na temat turystyki, kultury i spotkania gospodarcze. Przedstawiciele Malborka wzięli również udział w Zgromadzeniu Delegatów, na którym omówiono dotychczasowe i planowane działania Hanzy.

Kolejne, jubileuszowe 40. Międzynarodowe Dni Hanzy odbędą się w czerwcu przyszłego roku z Brilon w Niemczech.

Malbork należy do Międzynarodowego Związku Hanzy od 2014 r., przyjęty został na Zgromadzeniu Delegatów podczas Dni Hanzy w Lubece. Celem Związku jest przede wszystkim wskrzeszenie do życia ducha europejskich miast w oparciu o ponadgraniczną ideę Hanzy na drodze wymiany kulturalnej i tradycji, transferu informacyjnego, naukowego i socjalnego, wzmocnienia kontaktów handlowych i gospodarczych oraz zaangażowanie młodzieży w proces rozwoju Hanzy.

Przynależność Malborka do Międzynarodowego Związku Hanzy tworzy możliwość korzystania z doświadczeń partnerów ze Związku, pozwala rozwijać współpracę między miastami, wzmacnia kontakty gospodarcze, przyczynia się do promocji malborskiego potencjału kulturalnego i gospodarczego, a przede wszystkim podnosi prestiż Malborka na arenie międzynarodowej.