Niedziela, 3 marca 2024. Imieniny Kingi, Maryna, Tycjana

Spędzą wakacje z Wojskami Obrony Terytorialnej

2019-06-26 11:51:54 (ost. akt: 2019-06-26 11:54:25)

Kolejni żołnierze zasilą 7. Pomorską Brygadę Obrony Terytorialnej. W Malborku ponownie odbędzie się wcielenie w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej w ramach akcji „Wakacje z WOT”.

Zamiast w góry czy nad morze wybiorą się na poligon. Wojskowy rynsztunek zastąpi wakacyjną, podróżną torbę. Twarze pokryje maskujący kamuflaż a plażowe obuwie ustąpi miejsca ciężkim wojskowym butom. Nadchodzące wakacje spędzą w wyjątkowy sposób – zostaną żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej. Już w najbliższy piątek, 28 czerwca w Malborku kolejni chętni stawią się w 71 batalionie lekkiej piechoty i wstąpią w szeregi 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. kpt. Adama Dedio.

Termin czerwcowego wcielenia nie jest przypadkowy. Pokrywa się on z rozpoczynającą się przerwą wakacyjną od nauki szkolnej, a to powiązano z realizacją projektu "Wakacje z WOT". Projekt ten jest następstwem zakończonej sukcesem akcji „Ferie z WOT”, która realizowana była w okresie ferii zimowych w województwie pomorskim. Stanowi on również odpowiedź na zainteresowanie wstąpieniem do Wojsk Obrony Terytorialnej uczniów szkół średnich, studentów oraz kadry dydaktycznej.

Pierwszy dzień wcielenia to przyjęcie, umundurowanie oraz dokonanie wszystkich czynności ewidencyjnych. Następnie żołnierze rozpoczną ćwiczenia praktyczne. Podczas 16 dni szkolenia instruktorzy położą szczególny nacisk na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasady zachowania na polu walki, przetrwania w trudnych warunkach, udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej czy też orientacji topograficznej. W ostatnim dniu żołnierze OT pełniący TSW odbędą egzamin końcowy na tzw. pętli taktycznej.

Szkolenie zakończy się uroczystą przysięgą wojskową na terenie 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku, podczas której żołnierze wypowiedzą słowa roty oraz z dumą wykrzykną, że pozostają "Zawsze gotowi, zawsze blisko", by pomagać lokalnej społeczności, swojej małej ojczyźnie.

informacja: Maciej Szalbierz, 7 PBOT
zdjęcia: archiwum 7 PBOT