Czwartek, 25 kwietnia 2024. Imieniny Jarosława, Marka, Wiki

Ania Szatybełko z Grand Prix ogólnopolskiego festiwalu

2019-06-24 08:44:50 (ost. akt: 2019-06-24 08:49:33)

Postawiła na własną aranżację i interpretację utworu „Dwa serduszka” zespołu Mazowsze i ujęła jurorów. Ania Szatybełko pochodząca z Malborka wokalistka zdobyła Grand Prix XXVI Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki lat 60 i 70 pt. „Powróćmy do piękna w słowie i muzyce”.

20 czerwca br. w Wyszkowskim Ośrodku Kultury „Hutnik” spotkali się wokaliści z całej Polski, których zakwalifikowało jury złożone z muzyków, kompozytorów i twórców najpiękniejszych polskich piosenek (Krzysztof Heering, Aleksander Nowacki, Ryszard Poznakowski, Ryszard Wolański). Jurorzy spośród 105 nadesłanych zgłoszeń z całej Polski, wybrało do finału 26 najlepszych wykonawców. Gwiazdą koncertu był zespół Partita.

Piosenka „Dwa serduszka”, którą zaśpiewała Ania Szatybełko niedawno pojawiła się w nominowanym do Oskara i nagrodzonym w Cannes filmie Pawła Pawlikowskiego „Zimna wojna” w wykonaniu aktorki Joanny Kulig. Wokalistka nie ukrywa, że m.in. ten film był inspiracją do stworzenia własnej wersji tego utworu.

- Lubię piosenki, które mają więcej lat niż ja. Czuć w nich emocje autorów tekstów, słychać piękne kompozycje, inny styl wokalistów, można poznać klimat muzyczny i nastroje społeczne sprzed dekad. Dziś podejście do tworzenia muzyki nieco się zmieniło. Dla mnie jest jednak w piosenkach coś, co się nie zmienia - emocje i przywilej przekazywania ich słuchaczom. Cieszę się, że jury doceniło moją pracę nad tym, by nadać piosence „Dwa serduszka” nowe życie. Festiwal polegał na śpiewaniu utworów innych artystów, jednak sama również piszę teksty piosenek i mam nadzieję, że kiedyś uda mi się je ubrać w dźwięki – mówi Ania Szatybełko.

Festiwal organizowany co roku pod patronatem ministra kultury i dziedzictwa narodowego ma na celu promowanie polskiej piosenki. Grand Prix ufundował prezesa Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych SAWP Ryszard Poznakowski (1000 euro i statuetka). Dodatkowo Ania otrzymała Pierwszą Nagrodę Burmistrza Wyszkowa w wysokości 3 tys zł.

Ania Szatybełko ma na swoim koncie występy na wielu ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach. Pierwsze kroki muzyczne stawiała w zespole „Balbiny” pod muzycznym kierunkiem Marii Seibert. Przez kilka lat wspierała młodych wokalistów jako chórek w programie „Od przedszkola do Opola”. W 2010 roku wystąpiła w Konkursie Debiuty podczas Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. W zeszłym roku jako reprezentantka Polski wygrała Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Piosenki „My XXI w” w Bułgarii. Otrzymała zaproszenie na kolejny międzynarodowy festiwal w Lido di Jesolo we Włoszech, na którym ma kolejną szansę na reprezentowanie naszego kraju. Na co dzień Ania Szatybełko muzyczne doświadczenie wykorzystuje także w pracy zawodowej. Jest również dziennikarką w Telewizji Polsat Cafe i prezenterką w Telewizji Superstacja, gdzie głównie przeprowadza wywiady z największymi polskimi gwiazdami.

zdjęcia: archiwum prywatne, Portal Wyszkowiak