Czwartek, 25 kwietnia 2024. Imieniny Jarosława, Marka, Wiki

Wystawa zamkowa i Stragan Miast Partnerskich w niemieckim Nordhorn

2019-06-18 12:09:49 (ost. akt: 2019-06-18 12:18:30)

W piątek, 14 czerwca, przedstawiciele Muzeum Zamkowego w Malborku i miasta Malborka uroczyście otworzyli w partnerskim mieście Nordhorn w Niemczech wystawę pt.: "Wspólne Dziedzictwo". Tym razem wystawa gości w pięknej bibliotece miejskiej.

Z ramienia Muzeum Zamkowego w uroczystościach udział wzięła Beata Stawarska - zastępca dyrektora Muzeum oraz burmistrz Marek Charzewski i Katarzyna Fabiańska, odpowiedzialna w malborskim magistracie za kontakty z miastami partnerskimi.

Podczas uroczystego otwarcia wystawy, po krótkim wystąpieniu Burmistrza Nordhorn Thomasa Berlinga oraz przewodniczącego Komitetu Partnerskiego Achima Haminga, zaproszeni goście wysłuchali wykładu dr hab. Janusza Trupindy pod tytułem „Wspólne dziedzictwo. Strategia zamku malborskiego 2019-2021”, który odczytała Katarzyna Fabiańska. Na otwarcie przyszedł również Honorowy Obywatel Miasta Malborka Lebrecht Forke.

Przepiękne zdjęcia przedstawiające Zamek w Malborku, w Sztumie i w Kwidzynie oraz najważniejsze zabytki miasta przyciągnęły uwagę przybyłych gości i z pewnością zachęcają do przyjazdu do Malborka. Wystawa pozostanie w bibliotece miejskiej przez dwa miesiące. Umieszczona jest w centralnym punkcie budynku, dlatego zobaczyć ją będzie miało okazję wielu mieszkańców tego miasta.

Ekspozycja w Nordhorn jest kontynuacją cyklu wystaw MZM w miastach partnerskich. W kwietniu została otwarta w Monheim nad Renem, a na początku czerwca w Kilkenny i w Galway w Irlandii. Wkrótce rozpoczną się rozmowy z pozostałymi miastami partnerskimi Malborka. Jest to doskonała forma promocji nie tylko zamku, ale również miasta, co jest jednym z głównych celów partnerskiej współpracy.

W sobotę polska delegacja promowała miasto i zamek podczas Festiwalu Święta Kultur na Straganie Miast Partnerskich zorganizowanym w Klasztorze Frenswegen w Nordhorn. Jest to typowo kulinarny piknik, dlatego na malborskim stole znalazły się polskie produkty – chleb ze smalcem i ogórkiem małosolnym, kiełbasa krakowska, kabanosy, ciasteczka owsiane, krówki i nalewki. Rozdawane były również foldery i gadżety, a największym zainteresowaniem cieszyły się korony.
Oprócz Malborka i Komitetu Partnerskiego mieszkańcy Nordhorn mogli skosztować specjały z dwóch innych miast partnerskich – Rieti we Włoszech oraz Montivilliers we Francji.

informacja: MZM oraz Urząd Miasta Malborka
zdjęcia: archiwum MZM