środa, 28 lutego 2024. Imieniny Ludomira, Makarego, Wiliany

Młodzież i delegacja oficjalna z wizytą w Monheim nad Renem

2019-06-17 15:18:05 (ost. akt: 2019-06-17 15:22:48)

Monheim nad Renem to niemieckie miasto partnerskie, które Malborczycy odwiedzają szczególnie chętnie. Niedawno gościli tu Bombersi, kończą się wymiana Młodzieżowych Rad Miast i wymiana seniorów z U3W.

Na jednodniowej wizycie przebywali też w Monheim (13.06) burmistrz Marek Charzewski oraz wicedyrektor Muzeum Zamkowego Beata Stawarska. Delegacja wraz z młodzieżą wzięła udział w przełożeniu ostatnich kamieni pamięci ku czci polskich robotników przymusowych, którzy pracowali i zginęli tu podczas wojny.

Pomysłodawcą i twórcą kamieni jest niemiecki artysta Gunter Demning, który w całej Europie przełożył już około 70 tysięcy takich symboli. W samym Monheim do niedawna znajdowało się 14 kamieni – 13 poświęconych mieszkającym tam Żydom wywiezionymi do obozów koncentracyjnych i jeden Franzowi Beoehm, księdzu polskiego pochodzenia, który głosił odważne kazania i za to został skazany na obóz w Dachau.

W grudniu 2018 r. Gunter Demning osobiście przełożył 11 przygotowanych wcześniej mosiężnych kamieni przed domami, gdzie w czasie II wojny światowej pracowali przymusowo Polacy. Kolejnych 5 zostało dołożonych właśnie w podczas kończącej się polsko-niemieckiej wymiany młodzieży.

Po wizycie w Monheim delegacja z Malborka udała się do Nordhorn, gdzie w piątek, 14 czerwca otworzyła wystawę zamkową pt.: "Wspólne Dziedzictwo" a w sobotę promowała nasze miasto na Straganie Miast Partnerskich podczas Święta Kultur.