Sobota, 22 czerwca 2024. Imieniny Pauliny, Sabiny, Tomasza

Jak nie czytam, jak czytam! SP 9 wzięło udział w ogólnopolskiej akcji czytelniczej

2019-06-14 12:59:58 (ost. akt: 2019-06-14 13:00:51)

Dnia 07.06.2019r. w SP 9 miało miejsce niecodzienne, ale już cykliczne wydarzenie. Po raz drugi wzięliśmy udział w akcji wielkiego czytania, w którym wzięło udział ponad 160 uczniów z klas 0 – VIII.

Tego dnia o godz. 10:00 chętni uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy niepedagogiczni, wzięli udział w ogólnopolskiej akcji wspólnego czytania książek - ,,Jak nie czytam, jak czytam”, zorganizowanej przez biblioteczny miesięcznik ,,Biblioteka w szkole’’. Jej celem była promocja czytelnictwa przede wszystkim wśród uczniów, ale również całej społeczności szkolnej. Dlaczego ta akcja? - gdyż Polacy czytają coraz mniej. Z badań wynika, że w ubiegłym roku, tylko 37 % dorosłych Polaków przeczytało książkę.

W związku z tym uczniowski aktyw biblioteczny, bibliotekarze szkolni – p. Lidia Murawska i p. Adam Liszewski i nauczycielka języka polskiego – p. Janina Łańko podjęli czytelniczą inicjatywę, aby przekonać dzieci, że warto jednak czytać. Każdy z uczestników akcji przyniósł tego dnia ze sobą ulubioną książkę lub wypożyczył ją wcześniej w bibliotece. O tej porze odbyło się równoczesne czytanie w klasach, na dziedzińcu szkolnym, przy boisku, na holu czy korytarzu. Oprócz tego członkowie aktywu bibliotecznego – przebrani za postaci z bajek zorganizowali czytanie śmiesznych i pouczających wierszyków lub fragmentów opowiadań w klasach 0-III.
Wszyscy uczestnicy akcji pokazali sami sobie, że czytanie to super przyjemność. Było kolorowo, balonowo, transparentowo i wesoło.

Kolorowa akcja, w której wzięła udział liczna społeczność szkolna okazała się świetnym pomysłem na rozbudzenie zainteresowań czytelniczych przede wszystkim wśród dzieci, ale też i dorosłych. Nie tylko w dobiegającym ku końcowi roku szkolnym, lecz i na wakacje – polecamy książki z naszej szkolnej biblioteki.

Tekst - A.Liszewski