Czwartek, 26 stycznia 2023. Imieniny Lutosława, Normy, Pauliny

Pięćdziesiąt medali MAL WOPR w Niemczech

2019-06-14 08:02:47 (ost. akt: 2019-06-14 08:04:30)

Osiemnasty już raz pływacy MAL WOPR wzięli udział w 44 Międzynarodowych Zawodach Pływackich w Nordhorn w Niemczech. W pływackich zmaganiach w partnerskim mieście udział wzięło 1060 zawodników z kilkudziesięciu klubów z Holandii, Danii, Niemiec, a także reprezentacja Malborka.

W trakcie wyjazdu był czas nie tylko na emocje sportowe. Nasi zawodnicy podczas pięciodniowego wyjazdu, integrowali się z gospodarzami realizując projekt z zakresu ochrony środowiska polegający na ocenie stopnia recyklingu śmieci. Pływacy MAL WOPR wraz z kolegami z WASPO Nordhorn nie tylko porównywali zasady dotyczące segregacji śmieci w Polsce i w Niemczech ale także próbowali poznać sposoby na ograniczanie produkcji śmieci. Pomysły jakie przychodziły im do głowy w trakcie realizacji projektu mają z pewnością szanse na wdrożenie w życie codzienne. Należy dodać, że bogaty i ciekawy program pobytu został skonstruowany dzięki pomocy fundacji Polsko Niemiecka Współpraca Młodzieży, która objęła go swoim patronatem i wsparła wszelką możliwą pomocą. A ponieważ nie samą nauką młody człowiek żyje, zawodnicy obu klubów z zapałem korzystali też z atrakcji wodnych w postaci zjeżdżalni, 10-metrowej wieży do skoków, basenu z falami, a także grillowali i zwyczajnie odpoczywali. Pogoda była co prawda nieco kapryśna ale nie zraziła zahartowanych pływaków, dla których woda w każdej postaci jest żywiołem. Wiatr, który towarzyszył pływakom w ciągu pierwszego dnia zawodów przeszkadzał z pewnością w walce o rekordy życiowe ale nie zaszkodził zupełnie w zdobywaniu medali. Ekipa MAL WOPR w 44 Międzynarodowych Zawodach Pływackich wywalczyła 43 medale, z czego aż 19 to medale złote.

Bohaterów zawodów w Niemczech było wielu. Na nową gwiazdę tych zawodów wyrosła trzynastoletnia Wiktoria Grabara, która była bezkonkurencyjna we wszystkich swoich startach i przywiozła z Nordhorn aż pięć złotych medali. Komplet pięciu medali we wszystkich swoich startach zdobyli też ci, którzy już za miesiąc będą rywalizowali z najlepszymi czternastolatkami w Polsce. Nadia Walentynowicz, Jakub Grapentyn oraz Magda Mroczek zdobytymi medalami z pewnością podbudowali swoje morale przez lipcowymi Mistrzostwami Polski. Nadia wywiozła z Niemiec cztery złote i jeden srebrny medal, Kuba obciążył swój bagaż trzema złotymi i dwoma srebrnymi krążkami, zaś Magda wróciła w srebrze, które w liczbie pięciu zawisły na jej szyi. Trzy medale zdobyli w Nordhorn: Aleksandra Ziemińska (złoto i dwa srebra), Kamil Czarnota (trzy krążki w każdym z kolorów), Sławomir Szpaczyński (dwa srebra i brąz) oraz jedenastoletnia Anna Czerwińska, która upodobała sobie kolor srebrny. Dwa złote medale na przepięknym obiekcie w Niemczech wywalczyła niepokonana w stylu klasycznym Liliana Szpaczyńska, co bardzo cieszy trenerki Dorotę Grzywacką i Iwonę Ciecholewską w kontekście sztafety 4x100m stylem zmiennym na lipcowych Mistrzostwach Polski. Również dwa medale, po jednym złotym i srebrnym zanotowali na swoim koncie najmłodszy z braci Patoka, Kacper oraz debiutująca w Nordhorn Klaudia Wolanin. Po raz pierwszy na zawodach w Niemczech startował też Igor Jastrzębski, który otrzymał też nieoficjalny tytuł największego pechowca bowiem aż czterokrotnie w swoich wyścigach zajmował miejsce tuż za podium. Tę pechowa passę odbił sobie w występie na 400m stylem dowolnym w którym z kolei był bezkonkurencyjny.

Po jednym medalu z kolei dorzucili do dorobku naszej reprezentacji; Czarek Gwiazdowski i Dawid Patoka, którzy na 200m stylem grzbietowym zdobyli medale srebrne oraz Michalina Zielska i Maciej Kowalski, którzy zajęli trzeci stopień podium w konkurencji 400m stylem dowolnym. Cieszy szczególnie medal Maćka, który po przeprowadzce do Iławy trenuje w tamtejszym klubie SPP Orka Iława, ale z wielkim sentymentem wrócił do korzeni i wraz z kolegami z rodzimego klubu walczył na zawodach w Niemczech.

Wyjazd nie byłby możliwy gdyby nie ci, którzy wspierają rozwój naszego klubu i zawsze można liczyć na ich pomoc. Wielkie podziękowania dla władz miasta Nordhorn oraz działaczy i trenerów zaprzyjaźnionego już klubu pływackiego WASPO Nordhorn, dzięki którym nasz wyjazd był możliwy i pełen atrakcji. Udział w wyjeździe wspierała fundacja Polsko- Niemiecka Współpraca Młodzieży, a także Urząd Miasta Malborka, za co wszyscy bardzo serdecznie dziękujemy. Największe podziękowania należą się Rodzicom zawodników, ale również Przyjaciołom naszego klubu, którzy są z nami zawsze, zawsze można na nich liczyć i jak nikt doceniają pracę zarówno zawodników jak i trenerek. Słowa podziękowań kierujemy do; Joanny Kos, Doroty Patoki, Anety Rozalewicz, Sylwiany Szpaczyńskiej, Arkadiusza i Edyty Jendruszewskich oraz Wiesławy i Sławomira Mroczek. Wszystkie zdobyte medale i poczucie dumy z ich zdobywania dedykujemy tym, którzy szczególnie w tym trudnym czasie wspierają działalność Sekcji Pływackiej MAL WOPR.

Tekst i zdjęcia: MAL WOPR