środa, 22 maja 2024. Imieniny Emila, Neleny, Romy

Wielki sukces Rock-Opery Krzyżacy jr.

2019-06-10 16:25:48 (ost. akt: 2019-11-05 14:15:19)

8 czerwca br. w zamkowej fosie południowej Malborskie Centrum Kultury i Edukacji wystawiło Rock-Operę Krzyżacy jr. z muzyką graną na żywo. Mamy nadzieję, że ta premiera będzie miała ciąg dalszy i widowisko będzie powtórzone, ponieważ wrażenia i poziom wykonania były na najwyższym poziomie. Dopisała pogoda, dopisała publiczność, czekamy na kolejne odsłony.

Spektakl oparty jest na przedstawieniu KRZYŻACY ROCK-OPERA, do którego libretto napisał Marcin Kołaczkowski. Autorem muzyki jest Hadrian Filip Tabęcki, a słowa pieśni napisał Jacek Korczakowski. Niesamowitą niespodzianką była obecność Filipa Tabęckiego, który nie szczędził wykonawcom miłych słów.

Malborską wersję widowiska wyreżyserowała Maria Seibert we współpracy z Violettą Jankowiak, Agatą Kujawą i Tadeuszem Seibertem. Libretto zaadoptowały Monika Pozorska i Maria Keńska-Wyszyńska.

Młodzież występująca w Rock Operze przygotowywała się do swojej roli od wielu miesięcy. Większość z nich po raz pierwszy zetknęła się z występem na tak dużej scenie i z tak dużym przedsięwzięciem. Śpiewali, tańczyli i grali. I zrobili to doskonale! W jednym tańcu gościnnie wystąpiły tancerki z zespołu „Bursztynki” pod kierunkiem Celiny Pacanowskiej, a całość dopełnili niesamowici instrumentaliści, dzięki którym rockowe brzmienie było naprawdę mocne.

Niewątpliwym atutem przedstawienia była nowoczesna animacja komputerowa przygotowana przy wykorzystaniu grafiki 3D autorstwa Denisa Grzechnika z Gdańska, która zastąpiła tradycyjną scenografię.

Młodzież nie tylko dobrze wystąpiła, ale również niesamowicie wyglądała. O fryzury zadbały fryzjerki - uczennice i nauczycielki Karolina Kalinowska i Karolina Hajdukiewicz z Centrum Edukacji Zawodowej, o makijaż uczennice I LO Marta Reszka, Julia Reiss i Pola Dzięgiel a stylizacje dopracował stylista Adam Szymczak.

Była to opowieść o miłości szczerej, niewinnej i zaskakującej. O świecie, w którym dobro musi się zmagać ze złem. Opowieść o czasach, kiedy Krzyżacy po poskromieniu pogańskich Prusów, osiedlili się na podbitych ziemiach, stworzyli tu własne państwo i stali się zagrożeniem dla Polski oraz Litwy.

W spektaklu nie zabrakło emocji i głębokich uczuć – miłości i nienawiści, strachu i odwagi, radości i smutku, honoru i jego utraty. Jest to wprawdzie historia sprzed wielu lat, jednak problemy i dylematy młodych bohaterów, choć osadzone w innych realiach, są jak najbardziej aktualne.

Organizatorami tego wydarzenia były Malborskie Centrum Kultury i Edukacji i Stowarzyszenie Wspierania Przedsiębiorczości w Malborku, partnerem I Liceum Ogólnokształcące w Malborku oraz Muzeum Zamkowe w Malborku. Projekt uzyskał dofinansowanie z miasta Malborka.

Patronat honorowy objęli Burmistrz Miasta Malborka Marek Charzewski oraz Starosta Powiatu Malborskiego Mirosław Czapla.

W widowisku wystąpiła niezwykle uzdolniona muzycznie młodzież z Malborka a w szczególności członkowie studia wokalnego „Balbiny” i uczniowie I LO w Malborku

Wokaliści:

Patrycja Fabiańska, Sandra Elminowska, Zuzanna Małyj, Marta Orlich, Pola Dzięgiel, Klaudia Laskowska, Julia Jasińska, Natalia Knut, Jolanta Duda,

Michał Zdziennicki, Szymon Jarmołowski, Michał Wójtowicz, Kacper Kaniepień, Mikołaj Wierzbicki, Dominik Król, Igor Żarski, Filip Pozorski, Robert Puczka, Filip Jurczak

Narratorzy:
Weronika Kosior, Pola Dzięgiel

Tancerki (zespół Bursztynki pod kierunkiem Celiny Pacanowskiej):
Zuzanna Wąsik, Lena Kaczyńska, Julia Jurczak, Małgorzata Mirocha

Instrumentaliści:
Jacek Bałchan - piano, Jakub Baran - gitara basowa, Max Matusewicz – perkusja, Janek Statkiewicz i Marcin Oliński - gitara elektryczna

Organizatorzy dziękują wszystkim za pomoc w realizacji Rock-Opery Krzyżacy jr. a w szczególności:

Miastu Malbork i Burmistrzowi Markowi Charzewskiemu
Muzeum Zamkowemu w Malborku i dyrektorowi dr. hab. Januszowi Trupindzie
Wydziałowi Promocji, Turystyki i Współpracy z Zagranicą w Urzędzie Miasta Malborka
Pracownikom Malborskiego Centrum Kultury i Edukacji
Centrum Edukacji Zawodowej i dyrektorowi Waldemarowi Kulińskiemu
Firmie J&J i prezesowi Jarosławowi Filipczakowi
Firmie poligraficznej Brapol i właścicielowi Januszowi Politowskiemu
Kwiaciarni Malborskiej i właścicielce Iwonie Kondratowicz
Rodzicom wykonawców

zdjęcia: Sławomir Kochanowicz i Anna Gruda