Poniedziałek, 22 lipca 2024. Imieniny Magdaleny, Mileny, Wawrzyńca

Żywa lekcja historii podczas Festiwalu Kultury Dawnej

2019-06-10 12:32:23 (ost. akt: 2019-06-10 12:40:05)

7 i 9 czerwca br. w Malborku odbyła się kolejna, już siedemnasta edycja Międzynarodowego Festiwalu Kultury Dawnej pod hasłem "Wspólne Dziedzictwo Kultury". Organizatorem tego wydarzenia jest Malborskie Centrum Kultury i Edukacji a dyrektorem artystycznym Maria Seibert.

W tym czasie Malbork stał się miastem historii i tradycji, zbliżającym kultury różnych narodów i państw. Festiwal, obok swej rangi artystycznej, tworzy możliwość wzbogacenia wiedzy o kulturze średniowiecza dzięki zorganizowanym w jego trakcie warsztatom i wydarzeniom.

Celem festiwalu jest szeroka prezentacja osiągnięć i umiejętności amatorskich grup polskich i zagranicznych, prezentujących różnorodne formy kultury dawnej – muzykę, literaturę, rzemiosło, handel, ubiór, sztukę wojenną w unikatowym otoczeniu architektonicznym, jakie stanowi zespół zamku i reliktów Starego Miasta Malborka.

Wszystkie grupy festiwalowe zjechały do naszego miasta już w piątek. Od południa w kościele św. Jana Chrzciciela trwały przesłuchania konkursowe, które oceniało profesjonalne Jury w składzie: przewodniczący Henryk Kasperczak, Bożena Belcarz i Dorota Grzybek. Przesłuchania poprowadziła Małgorzata Brzezińska z Radia Malbork. Nagrody ufundowali Starosta Powiatu Malborskiego i Burmistrz Miasta Malborka.

Sobota była bardzo historyczna i edukacyjna. O godz. 16.00 spod Ratusza wyruszył barwny korowód z udziałem dzieci i młodzieży malborskich szkół i przedszkoli, który przeszedł ulicami miasta aż do Fosy Południowej. Tam miała miejsce inscenizacja historyczna oraz wręczenie nagród dla laureatów konkursu muzyki dawnej, którzy ponownie zaprezentowali się o godz. 20.00 na koncercie galowym. Koncert poprowadził Michał Juszczakiewicz, znany z programu muzycznego „Od Przedszkola do Opola”, wziął udział również we wcześniejszej inscenizacji.

Jury przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

Wyróżnienia

Zespół Muzyki Dawnej DISCANTUS z Gdyni
Zespół Muzyki Dawnej IL VENTO MUSICALE z Elbląga
Zespół SA / GIS z Gdańska
Zespół Muzyki Dawnej AMICORUM z Gdańska
Zespół Muzyki Dawnej PINOCULUS z Malborka
Zespół Muzyki Dawnej ALLA BREVIS z Mińska (Białoruś)
Zespół Kameralny BAROCCO z Białegostoku

Nagrody
I miejsce Zespół Muzyki Dawnej BREVIS z Mińska (Białoruś)
Zespół Muzyki Dawnej IMAGINATA z Norwegii
Zespół Muzyki Dawnej LUNARIS z Lęborka
Zespół Muzyki i Tańca Dawnego LA DANZA ANTICA z Lęborka

Nagroda Grand Prix
Zespół Muzyki Dawnej CAPELLA ALL’ANTICO z Zamościa

Festiwal a tym samym Dni Malborka 2019 zakończyły się przepięknym spektaklem Rock Opera Krzyżacy jr. w reżyserii Marii Seibert, w którym wystąpiła uzdolniona muzycznie młodzież z Malborka.