Czwartek, 25 kwietnia 2024. Imieniny Jarosława, Marka, Wiki

Konrad Janusz z SP 9 laureatem konkursu historycznego ,,Zamki Gotyckie’’

2019-06-10 10:21:55 (ost. akt: 2019-06-10 10:25:48)

6 czerwca br. we Fromborku rozegrany został finał centralnego, kuratoryjnego konkursu wiedzy o zamkach gotyckich, przeprowadzonego przez Stowarzyszenie Gmin „Polskie zamki gotyckie”.

Wielki sukces z wiedzy o historii dawnego państwa krzyżackiego odniósł w ościennym województwie warmińsko-mazurskim uczeń Szkoły Podstawowej Nr 9, Konrad Janusz, który pokonał wielu rywali w otwartym teście pisemnym (typu samodzielna odpowiedź uczestnika na pytania) i w finale zajął czwarte miejsce.
Tym samym stał się laureatem kuratoryjnego konkursu wiedzy o zamkach gotyckich.

W podsumowaniu komisja konkursowa ogłosiła, że różnice między laureatami wahały się od 0,5-1 punktu. Organizatorzy przy okazji konkursu, zapewnili wszystkim uczestnikom zwiedzanie Katedry Fromborskiej, która przez kilka wieków był siedzibą kanoników warmińskich w tym wybitnego astronoma - Mikołaja Kopernika.

Warto przypomnieć, że w finale konkursu we Fromborku wzięli udział wszyscy zwycięzcy pierwszego i drugiego miejsca, wyłonieni podczas etapu gminnego na terenie poszczególnych gmin w trzech województwach (pomorskie, warmińsko-mazurskie i kujawsko-pomorskie ) w kategorii - szkoły podstawowe. Zwycięzcy konkursu otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Przedstawiciel Burmistrza Fromborka podziękował za udział w konkursie oraz wręczył laureatom upominki (mikroskop, literatura, gadżety historyczne i pamiątkowy dyplom). Do tegorocznego konkursu ucznia malborskiej ,,dziewiątki’’ Konrada Janusz przygotowywał nauczyciel Adam Liszewski.

tekst i zdjęcia: SP nr 9 w Malborku